Вирощування колоновидної яблуні: посадка, догляд, обрізання

Висаджувати колоновидную яблуню краще навесні, підібравши сонячне, добре захищене від північних вітрів місце. Добре виглядають ці яблуні, посаджені вздовж стіни будинку, паркану. Зміст статті: Як вибрати саджанці Як посадити колоновидную яблуню навесні Як доглядати за колоновидної яблунею Як обрізати

Як вибрати саджанці

При покупці колоновидна яблунь будьте уважні, ретельно огляньте саджанці, щоб не придбати хворе або травмоване рослина. За вибором молоденьких колон фахівці радять наступне. Краще купувати саджанці-однолітки - вони легше приживаються, ніж дерева старшого віку, нерідко хворіють після посадки. Вирощування колоновидної яблуні: посадка, догляд, обрізання Саджанці колоновидної яблуні бажано купувати на карликових клонових підщепах (В9, 62-396 і ін), а не на сеянцевых сильнорослих. Простіше кажучи, на підщепах, вирощених з живців, а не з насіння. Їх можна відрізнити за зовнішнім виглядом. У клонових підщеп мичкувате коріння, немає товстих вертикальних коренів, а у сеянцевых, навпаки, є кілька великих коренів, опущених вниз під гострим кутом, і мочки практично немає.

Слід звертати увагу і на висоту однолітки, яка повинна бути не менше 70 див. У такого сильного саджанця вже можливі квіткові бруньки, які зацвітуть і зав'яже плоди в рік весняної посадки. Саджанці-недогон, тобто менше 70 см, краще не купувати, так як вони вступлять в плодоношення на 2-3 роки пізніше визначеного для колон терміну.

Коріння куплених саджанців слід обернути мокрою тканиною, щоб уникнути підсихання. Якщо посадка запланована через 7-10 днів після придбання, то від підсихання треба прикопати, засипавши і стовбур.

При осінній посадці погано приживаються рослини з не визрівають зеленими пагонами і листям, викопані пізніше 5 жовтня, і в яких при викопуванні і продажу не видалили листя.

Як посадити колоновидную яблуню навесні

Вирощування колоновидної яблуні: посадка, догляд, обрізанняЯблучні колони краще вдаються на родючому грунті. Тому ще до викопування посадкових ям ділянку, призначений яблунь, збагачують органікою і мінеральними речовинами. Під глибоку перекопування вносять по 10-20 кг компосту або перепрілого гною (перегною) і 70 г азотних добрив на кожен квадратний метр. Якщо грунт з підвищеною або навіть нейтральною кислотністю, додають 100-200 г/м2 доломітового борошна. Окультурювати землю краще восени.

Посадочні ями копати теж краще восени. На дно ями розміром 50x50x50 см корисно покласти шар дренажу (бита цегла, черепки та ін), особливо якщо грунт глинистий, важка. Зверху насипають відро перегною або компосту і перемішують з родючим грунтом, вийнятої при копанні ями. Якщо є намір посадити кілька колоновидна яблунь, відстань між ними залишають 1 м 20 см, тоді як звичайні яблуні висаджують через 4-6 м.

У тих випадках, коли садять яблуневий сад з безлічі колон, розміщують їх рядами з міжряддями 90 див. Тоді доцільно для посадки викопати траншею шириною 50 см і такої ж глибини. В якості заправки родючий ґрунт змішують з перегноєм (1:1), після посадки такою ж сумішшю засипають коріння. Садять яблуні по шнуру, суворо витримуючи відстань в ряду (40-50 см) і між рядами (90-100 см). Заглиблюють так, щоб коренева шийка після усадки була на рівні землі, особливо це важливо для карликових яблунь.

Якщо до посадки виявили, що у саджанців кора поблизу верхівки трохи скривилася, тобто вони трохи підсохли, слід на 5-10 годин замочити коріння або навіть вся рослина в холодній воді.

Для кращого зав'язування плодів у саду повинні бути посаджені як мінімум два сорти колоновидної яблуні, квітучі одночасно. Тільки сорт Московське намисто може зав'язати плоди при самоолылении.

Після посадки обов'язково обтоптують грунт навколо стовбура, роблять лунку і в неї поливають, що позбавить землю від повітряних пустот. Ставити посадковий кількість не обов'язково, рослина сама себе тримає.

Як доглядати за колоновидної яблунею

Для росту молодих рослин необхідно додаткове харчування. Фахівці рекомендують проводити три підживлення: першу в кінці першої декади травня, через 2 тижні після неї другу і з таким же інтервалом третю.

На відро води береться 1 штикова лопата свіжого коров'ячого гною і 1 ст. ложка сечовини або селітри. Вміст добре перемішується і за 1 л такого розчину дається під кожне дерево. З кінця червня підживлення молодим рослинам вже не потрібні - так вони краще сформують квіткові бруньки і підготуються до зими. У разі посушливої погоди необхідні поливи.

В подальшому на кожен квадратний метр саду колоновидна яблунь щорічно слід вносити 10 кг гною і 50-70 г сечовини або селітри. Добрива вносять восени, коли на деревах пожовтіє близько третини листя. Вирощування колоновидної яблуні: посадка, догляд, обрізання

Як обрізати

Колоновидна яблуня росте в один стовбур і таких потужних бічних гілок, як у звичайної яблуні, не має, утворюються лише невеликі плодові бічні гілочки, кількість їх залежить від сорту. Однак якщо дерево не формувати, то років через 6-7 колона буде нагадувати пірамідальна тополя, так як гілки біля колони відходять від стовбура під гострим кутом і ростуть як би уздовж нього.

Сеянцевые підщепи порівняно з клоновыми карликовими сприяють збільшенню розгалуження в 3-4 рази. Якщо хочуть отримати сувору колону, весною до початку розпускання бруньок всі небажані бічні гілочки видаляють. Тонкі зрізають на кільце, а в товстих залишають біля основи 2-3 бруньки. На початку літа і повторно в липні прищипують верхівки всіх активно зростаючих бічних пагонів.

Бувають випадки, коли верхівка стовбура зламана або підмерзла, а нижче її починають розвиватися 3-4 нових втечі. Тоді навесні або на початку літа з них вибирають один, найбільш сильний і пряморослый, він продовжить зростання стовбура, інші вирізують на кільце.

З допомогою обрізки можна сформувати колоновидное рослина в кілька стовбурів. Навесні на другий рік після посадки верхівку дерева зрізають на висоті 60-70 см По всій довжині ствола, за винятком верхніх 10 см, видаляють пробудилися нирки. В результаті цих операцій з нирок, що залишилися на верхівці стовбура, відростають пагони, зазвичай 4-5. На наступний рік така рослина утворює яблука і на цих пагонах, а значить, збільшиться урожай.

Схожі статті: