Запор - причини, симптоми, лікування

Ваша дитина плаче, сидячи на горщику або виходячи з туалету зі скаргами про те, що йому боляче, коли він тужиться? Ймовірною причиною виникнення цього стану є запор - дуже поширена проблема у дітей.

Запор - причини, симптоми, лікування

Як ви можете визначити, чи виник запор чи це щось інше? Крім очевидних хворобливих відчуттів під час справляння великої потреби, існує ряд характерних ознак та симптомів:

Симптоми запору у дітей

 • Біль у животі
 • Здуття живота
 • Кровотеча з випорожненнями
 • Випадкові «аварії» з забрудненням нижньої білизни

Іноді у дитини, що страждає запором можуть виникати напади діареї, що здатне ввести в оману батьків. В цьому випадку відбувається ось що – сформоване велике каловое освіта застряє в товстій кишці вашої дитини, і в деякій мірі рідкий стілець просто обтікає тверду калову масу і виходить назовні.

Коли у дитини запор, він рідше ходить в туалет «по великому», а коли все-таки «сходить», його кал сухий, жорсткий і викликає біль при проходженні. Є багато можливих причин виникнення запорів у дітей.

Запор у дітей причини

Розглянемо основні причини виникнення запору у дітей.

 • Стримування позивів до дефекації. Ваша дитина може утримувати випорожнення, відчуваючи стрес при навчанні користуватися горщиком. Також, він може стримувати себе, не бажаючи ходити в туалет в громадських місцях (наприклад, у школі) або він може боятися випробувати знову біль під час акту дефекації. (Запор може створити якийсь порочне коло – якщо дитині одного разу стало боляче, йому може бути страшно йти в туалет в наступний раз, що стає причиною виникнення хронічного запору).
 • Раціон харчування з низьким вмістом клітковини та / або недостатньою кількістю споживаної рідини.
 • Побічні ефекти деяких лікарських препаратів.

Лікування запору у дитини

Є три основні методи лікування більшості випадків запору, і вони, як правило, працюють доповнюючи і підсилюючи один одного:

Пом'якшувачі стільця для легкого очищення кишечника

Вони безпечні для дитини, але повинні бути використані під наглядом педіатра.

Існує дві найпоширеніші помилки, які роблять батьки, коли дають своїй дитині пом'якшувачі стільця при запорах:

 1. Дають ці засоби в малих дозах.
 2. Занадто рано завершують курс лікування.

Наприклад, після першого нормального походу в туалет, ви можете подумати, що дитина в нормі і припиняєте давати пом'якшувачі стільця, але занадто раннє завершення курсу лікування може призвести до відновлення виникнення нових запорів. Деяким дітям рекомендується приймати пом'якшувачі стільця протягом декількох тижнів. Лікар може порекомендувати вам необхідне дозування, виходячи з індивідуальних особливостей вашої дитини.

Дієта з високим вмістом клітковини і достатньою кількістю рідини

Поповніть раціон вашої дитини великою кількістю свіжих фруктів і овочів, багатими клітковиною злаками, цільнозерновим хлібом та різноманітністю бобових, таких як квасоля, горох і сочевиця. Є два хороших джерела клітковини, які дітям часто дуже подобаються:

 1. Мюслі (можна робити самостійно)
 2. Попкорн з мінімальною кількістю солі і масла

Продукти харчування, що містять пробіотики, такі як йогурт, кефір, ряжанка, сир і квашена капуста також може сприяти гарному здоров'ю травної системи.

Також можна ефективно використовувати оливкову олію при запорах у дітей.

Зосередивши увагу на клітковині, не забувайте про рідини. Якщо ваша дитина їсть багато продуктів з високим вмістом клітковини, але не п'є достатньо рідини, щоб допомогти просунути її з ШКТ, ви можете ще більше погіршити запор. Ваша дитина повинна пити багато води протягом дня, поряд з незначною кількістю молока. Обмежте вживання солодких напоїв до 120 мл в день для дитини молодшого віку і 180-240 мл в день для дітей шкільного віку. Читайте також: Меню школяра - правильне харчування на кожен день.

Регулярні відвідування туалету

Заохочуйте дитину ходити в туалет першим ділом після пробудження і після кожного прийому їжі або перекусу. Зокрема, для дитини молодшого віку, ви можете отримати кращі результати просто посадивши його на горщик (унітаз), не запитуючи про те, чи хоче він цього чи ні.

Ви зможете отримати найкращі результати, об'єднавши всі ці три підходи. Дієта з високим вмістом клітковини, ймовірно, не зможе допомогти очистити запор у серйозному випадку, однак почавши давати пом'якшувач стільця ви отримаєте необхідний результат – позбавите вашої дитини від запору. З іншого боку, після припинення прийому пом'якшувача стільця, якщо раціон вашої дитини буде бідний клітковиною і в ньому буде присутня мала кількість рідини, проблема швидше за все повториться.

Схожі статті:

 • ГРЗ у дитини - причини, симптоми, лікування

  ГРЗ у дитини або дорослого (по-іншому зване застудою), є групою поширених інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів. Хоча багато людей і думають, що дитина може підхопити ГРЗ, не одягаючис...

 • Головний біль у дитини (мігрень) - причини і лікування

  Більшість дітей і підлітків відчувають принаймні один напад головного болю в рік. Вони часто відрізняються від головних болів, випробовуваних дорослими людьми, тому батьки та медичні працівники м...

 • Причини болю в спині і їх симптоми

  Болю в спині – досить поширене явище в повсякденному житті людини, в одних людей вони бувають часто, в інших їх зовсім не буває. Причини болю в спині бувають різні, від банального защемлення нерв...

 • Кандидозний езофагіт: лікування, симптоми, причини

  Кандидозний езофагіт є грибковою інфекцією стравоходу, найчастіше викликається дріжджами Candida Albicans, однак у деяких випадках причиною розвитку цього захворювання можуть стати і інші види др...

 • Синдром Золлінгера-Еллісона: симптоми, причини, лікування

  Синдром Золлінгера-Еллісона є станом, при якому в організмі виробляється велика кількість гормону гастрину. Підвищена кількість гастрину в крові викликається невеликий пухлиною (гастриномой) в пі...