Запалення зовнішнього вуха - причини, симптоми, лікування

Деякі люди в своєму житті стикаються з таким неприємним станом, як запалення зовнішнього вуха. Це неприємне і болісне явище найчастіше виникає в результаті попадання бактеріальної або грибкової інфекції в зовнішній слуховий прохід, що і викликає запалення.

Запалення зовнішнього вуха - причини, симптоми, лікування

Причини і фактори ризику

Запалення зовнішнього вуха також відоме під назвою зовнішній отит. Інфекція зовнішнього вуха виникає внаслідок потрапляння бактерій або грибка на запалений зовнішній слуховий прохід. І хоча зовнішній отит частіше виникає у дорослих, діти можуть страждати від нього теж. Ці інфекції можуть бути гострими або хронічними, в залежності від того, як довго людина від них страждає. У разі гострого запалення зовнішнього вуха (гострий зовнішній отит), симптоми виникають раптово та проходять протягом декількох тижнів. Хронічні ж інфекції, тривають набагато довше. Симптоми хронічного зовнішнього отиту можуть бути присутніми у людини протягом кількох місяців підряд, або ж регулярно відбуваються рецидиви хвороби. В той час як це захворювання може вражати людей всіх віків, у деяких людей воно виникає набагато частіше, так як існує безліч причин виникнення вушних інфекцій.

Найчастіше, люди можуть страждати від інфекційного запалення зовнішнього вуха ось з яких причин:

 • Їх організми чутливі до певних продуктів, таких як лак для волосся, мило або шампунь, які здатні викликати роздратування у вушному каналі.
 • При неправильному використанні ватних паличок або інших предметів для чищення вух, можна наносити незначні пошкодження шкіри вушного каналу, що дає можливість грибкової (грибковий отит) або бактеріальної інфекції вільно туди потрапити і викликати інфекцію.
 • Якщо у людини вушні канали вже, ніж зазвичай.
 • Якщо людина живе в країні з жарким і вологим кліматом.
 • У людини, що страждає захворюваннями шкіри, такими як псоріаз або дерматит, можуть також виникати запалення зовнішнього вуха.
 • Якщо людина регулярно займається плаванням або плавав у забрудненій воді.
 • При регулярному використанні таких речей, як беруші, внутрішньоканальні навушники або слухові апарати створюється сприятливе середовище для розвитку грибкової та бактеріальної інфекції.

Симптоми

Симптоми запалення зовнішнього вуха при наявності бактеріальної або грибкової інфекції (отомикоз), схожі між собою. Нижче наведені деякі із симптомів, які ви можете відчувати:

 • Виділення з вуха
 • Проблеми зі слухом (незначна або повна втрата слуху)
 • Свербіж у вухах
 • Сильна постійна біль
 • Набряк

Лікування

Людям, що відчувають симптоми запалення зовнішнього вуха, необхідно якомога швидше почати лікування, спрямоване на пригнічення бактеріальної або грибкової інфекції, зниження інтенсивності свербежу і болю у вухах, і зменшення набряку. Є кілька типів лікарських засобів, які лікар може запропонувати для лікування інфекційного запалення зовнішнього вуха. Ось чотири основних типи препаратів:

 • Знеболюючі засоби
 • Протигрибкові препарати або антибіотики, місцевого застосування, що допомагають придушити інфекцію
 • Вушні краплі, що містять стероїди, щоб зменшити свербіж у вухах і набряк
 • Закапування у вухо оцтової кислоти, для створення середовища, нестерпної для розмноження бактерій і грибка у вухах
Запалення зовнішнього вуха - причини, симптоми, лікуванняВушної тампон вводять при набряку слухового проходу

Якщо вухо сильно набрякло, то закапування в нього можуть виявитися проблемою, у зв'язку з чим може знадобитися процедура введення спеціального вушного тампона у вушний канал, яка проводиться лікарем або медсестрою. При закапуванні, вушної тампон без проблем вбирає в себе необхідний препарат, що дає можливість отримати бажаний результат завдяки тому, що тампон знаходиться в безпосередньому контакті з інфікованою частиною вуха. Тампон може перебувати у вусі протягом декількох днів, після чого буде видалено.

Лікування запалення зовнішнього вуха домашніми засобами

Якщо ж ви віддаєте перевагу замість синтетичних препаратів використовувати ефективні та безпечні домашні засоби, то для вас також є ряд натуральних засобів, здатних допомогти лікувати запалення зовнішнього вуха. Нижче наведені деякі з найбільш часто використовуваних домашніх засобів, здатних допомогти в лікуванні інфекцій зовнішнього вуха:

Часник

Багато людей отримували миттєве полегшення болю, свербінні і запаленні зовнішнього вуха, після закапування декількох крапель часникового масла. Це пов'язано з тим, що часник володіє антибактеріальними властивостями і здатний швидко придушити бактеріальну інфекцію, що викликає отит. Люди, які не бажають використовувати продається в аптеках часникове масло, можуть приготувати таке масло в домашніх умовах. Для цього потрібно покіпятіть 5 зубчиків часнику в 3 столових ложках оливкової олії. Перед використанням масло необхідно процідити.

Перекис водню (пероксид водню)

Це засіб володіє антисептичними властивостями, у зв'язку з чим його можна сміливо використовувати з метою очищення вушного каналу від інфекції. Перекис водню також чудово допомагає позбавитися від зайвої вушної сірки. Закапати кілька крапель цього розчину і почекайте хвилину, після чого переверніть голову на другий бік таким чином, щоб пероксид водню і вушна сірка могли з легкістю витекти з вуха. Однак, це засіб не підходить людям з перфорацією барабанної перетинки.

Цибуля

Щоб полегшити біль у вусі і позбутися від інфекції, деякі люди використовують гарячий цибульний компрес. Для цього необхідно нагріти половину цибулі і обернути в м'яку тканину, після чого його необхідно прикладати до ураженого вуха два рази в день протягом тижня, що позбавить вас від інфекції.

Наведені вище домашні засоби, використовувані при запаленні вуха досить безпечні, якщо все правильно робити і спостерігатися у лікаря. Якщо ж ви збираєтеся застосовувати їх для лікування вушної інфекції у вашої дитини, вам слід в першу чергу проконсультуватися з педіатром.

Схожі статті: