Виразка шлунка і дванадцятипалої кишки - причини, симптоми, лікування

Виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки є захворюванням, при якому на їх слизовій поверхні утворюються виразки і запалення.

Виразка шлунка і дванадцятипалої кишки - причини, симптоми, лікування

Причини виникнення виразки шлунка і дванадцятипалої кишки

Більшість вчених і експертів схиляються до того, що основною причиною виразки шлунка і дванадцятипалої кишки є бактеріальна інфекція Helicobacter Pylori (H. Pylori). Доктор Батмангхелідж Фирейдон, грунтуючись на своєму багатому досвіді, говорив про те, що виразки виникають у мільйонів людей в результаті хронічного зневоднення організму, в зв'язку з тим, що більшість людей практично не використовують звичайну воду або вживають недостатня її кількість.

Виразки шлунка, як правило, виникають у зв'язку з ураженням ШЛУНКОВО-кишкового тракту бактеріями H. Pylori або у зв'язку з застосуванням нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП).

Кислота і слиз

Шлунок виробляє кислоту для перетравлення їжі. Слизові оболонки шлунка покриті слизом, який захищає слизову оболонку від шкідливого впливу кислоти.

Бактерії H. Pylori і протизапальні препарати (НПЗП) можуть порушити захисний шар шлунка, що протистоїть кислоті, що і провокує виникнення виразки. Незважаючи на те, що більшість людей з виразками не страждають підвищеною кислотністю, блокування вироблення кислоти дозволяє виразці гоїтися. Після її загоєння можна успішно лікувати першопричину виникнення виразки, тим самим запобігаючи її повторну появу.

Helicobacter Pylori

Бактеріальна інфекція H. Pylori дуже поширена, і її можна мати, навіть не підозрюючи про це, тому що інфекція зазвичай не викликає ніяких симптомів.

досі не відомо, чому у деяких людей H. Pylori стає причиною виразки, тоді як у більшості людей вона не викликає виразку. Однак, як показують дослідження, куріння збільшує ризик, пов'язаний з хелікобактеріозом.

Крім того, виразки шлунка, як відомо, можуть передаватися у спадок від батьків до дитини генетично. Це може зробити людей більш чутливими до H. Pylori. Деякі штами H. Pylori є більш небезпечними, ніж інші.

НПЗП

Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) – це лікарські засоби, які зазвичай використовуються для лікування таких станів:

 • Біль. Сюди можна віднести зубний біль, головний біль, болі в суглобах і періодичні болі у жінок.
 • Висока температура (гарячка).
 • Запальні процеси. Стани, при яких відбувається гостре запалення суглобів, таких як ревматоїдний артрит, реактивний артрит та ін

Деякі люди з серцево-судинними захворюваннями, які регулярно приймають аспірин для зменшення утворення тромбів (які можуть викликати інфаркти та інсульти), також ризикують спровокувати виникнення виразки.

НПЗП, які можна купити в аптеці без рецепту:

 • Ібупрофен;
 • Аспірин;
 • Напроксен.

НПЗП, які можна придбати тільки за рецептом:

 • Диклофенак;
 • Этодолак;
 • Фенопрофен.

У зв'язку з ризиком виникнення виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, вам можуть порекомендувати не приймати НПЗЗ, у тому випадку, якщо ви страждаєте виразкою або ви страждали їй в минулому.

В якості альтернативного болезаспокійливого може бути призначений парацетамол, т. к. він безпечніше.

Тим не менше, бувають випадки, коли користь від прийому НПЗП перевищує ризик розвитку виразки шлунка. Наприклад, якщо у вас нещодавно був серцевий напад, може знадобитися прийом аспірину в незначних кількостях для запобігання ще одного інфаркту.

За таких обставин паралельно може бути призначений препарат під назвою інгібітор протонного насоса, для зменшення кількості кислоти в травній системі. Він призначається для запобігання утворення виразки і знижує ризик виникнення ускладнень.

Фактори, що підвищують ризик виникнення виразки шлунка і дванадцятипалої кишки

Виразка шлунка і дванадцятипалої кишки - причини, симптоми, лікуванняКуріння, алкоголь, гостра їжа і стрес підвищують ризик розвитку виразки шлунка і дванадцятипалої кишки.

Багато хто вважає, що виразка шлунка утворюється у зв'язку певними чинниками, присутніми в образі життя людини. До цих факторів відносять – вживання гострої їжі, стрес, куріння і алкоголь. Тим не менш, існує мало переконливих доказів, що підтверджують це.

Цілком може бути, що ці фактори не є прямою причиною виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, але вони точно можуть погіршувати симптоми виразки.

Провокує H. Pylori розвиток раку?

Бактеріальна інфекція H. Pylori практично не збільшує ризик розвитку раку шлунка. Однак починати лікування H. Pylori тільки з цієї причини, не рекомендують. Ризик виникнення раку шлунка у будь-якої людини вкрай невисокий, і ніхто не знає, чи сприятиме лікування H. Pylori зниження ризику розвитку раку шлунка.

Симптоми виразки шлунка і дванадцятипалої кишки

Найбільш поширеним симптомом виразки шлунка і дванадцятипалої кишки є печіння або ниючий біль у черевній порожнині (животі). Біль може віддавати вгору в шию і вниз аж до пупка або в спину. Причиною болю при виразках шлунку і дванадцятипалої кишці стає безпосередній контакт шлункової виразки з кислотою, дратівливою її.

Тривалість болю може становити від декількох хвилин до декількох годин.

При виразці шлунка біль починається незабаром після прийому їжі. Якщо виразка виникла в дванадцятипалої кишечнику, болю можуть початися через 3 - 4 години після їжі і часто вони можуть розбудити вас вночі.

Вживання більшої кількості їжі, і прийом антацидів (препаратів, що нейтралізують дію соляної кислоти в шлунковому соку) часто допомагає полегшити біль при виразці дванадцятипалої кишки, але не допомагає при виразці шлунка.

До менш поширених симптомів виразки шлунка можна віднести:

 • Розлад шлунка;
 • Печія;
 • Втрата апетиту;
 • Неважливе самопочуття.

Деякі люди можуть виявити, що вони більше не переносять жирну їжу.

Виразки шлунка часто не викликають типових симптомів, а іноді і не викликають ніякої болі. Це означає, що навіть не здогадуючись про наявність виразки можна отримати ускладнення у вигляді внутрішньої кровотечі.

Схожі статті: