Тонзиліт у дітей: симптоми і лікування

Тонзиліт у дітей проявляється у вигляді запалення і опухання мигдаликів у горлі, викликаючи тим самим гострий біль при ковтанні. Якщо ви думаєте, що у вашої дитини тонзиліт, краще всього, звичайно ж, показати його лікаря.

Тонзиліт у дітей: симптоми і лікування

Тонзиліт є досить поширеним станом серед дітей, проте не варто недооцінювати серйозність цього захворювання і слід вжити всі можливі заходи для якнайшвидшого одужання вашої дитини.

Причини виникнення тонзиліту у дітей

Тонзиліт зазвичай викликається вірусами, такими як:

 • риновіруси
 • ентеровіруси
 • аденовірус
 • вірус грипу
 • вірус парагрипу
 • вірус кору

Проте, в деяких випадках виникнення тонзиліту у дітей, це захворювання може виникати в результаті ураження мигдаликів бактеріальною інфекцією і часто буває важко відрізнити вірусний тонзиліт від бактеріального.

Серед бактерій, що викликають тонзиліт у дітей, можна відзначити стрептококову інфекцію (бета-гемолітичні стрептококи групи А). Якщо не лікувати тонзиліт, викликаний цим видом інфекції, це може призвести до таких ускладнень, як скарлатина, інфекцій середнього вуха (середній отит), а іноді і до ревматизму.

У дітей у віці до трьох років бактеріальний тонзиліт виникає досить рідко.

Симптоми тонзиліту у дітей

Якщо у вашої дитини тонзиліт, він швидше за все скаржиться на сильний біль в горлі, а іноді і труднощі при ковтанні. У вашої дитини може піднятися температура тіла і опухнути лімфовузли на шиї, дотик до яких викликає біль і дискомфорт. Дитина може скаржитися на головний біль (див. Головний біль у дитини). У нього можуть спостерігатися нежить і багато симптомів застуди (див. ГРЗ у дитини).

В залежності від причини виникнення інфекції, у вашої дитини також може з'явитися висипка на шкірі.

Симптоми тонзиліту зазвичай поліпшуються після декількох днів, а повне одужання зазвичай настає протягом тижня.

В яких випадках необхідно звернутися до лікаря

Вам необхідно показати дитину лікарю в наступних випадках:

 • якщо ваша дитина відмовляється пити рідину
 • якщо у нього спостерігається блювота
 • якщо дитина скаржиться на сильний головний біль
 • якщо він блідий і сонливий
 • якщо у дитини виникли проблеми з диханням або проковтуванням слини

Якщо вас лякають виникли у дитини симптоми, вам обов'язково варто викликати лікаря і отримати консультацію, так як в деяких випадках у дитини може розвинутися небезпечне ускладнення під назвою гнійний тонзиліт (паратонзіллярний абсцес).

Діагностика тонзиліту у дітей

Тонзиліт у дітей: симптоми і лікуванняМазок із зіву дитини при тонзиліті

Лікар може направити вашої дитини на аналіз мазка із зіву. Це робиться для перевірки типу інфекції, що викликала тонзиліт у дитини: вірус або бактерія.

Ваш лікар може також направити дитину на аналіз крові, який може допомогти виявити інфекційний мононуклеоз (залізисту лихоманку).

Лікування тонзиліту у дітей

Якщо інфекція спричинена вірусом, антибіотики вашій дитині не знадобляться, оскільки вони ефективні тільки при бактеріальної інфекції і абсолютно марні при вірусній.

Лікар призначить антибіотики тільки у разі бактеріального тонзиліту (див. Антибіотики при тонзиліті. Які потрібні і чи варто їх брати?). Зрозуміти, який тип інфекції викликав тонзиліт у вашої дитини лікаря допоможе аналіз мазка із зіву дитини.

Ви можете допомогти полегшити стан вашої дитини даючи йому часто і потроху пити воду маленькими ковтками. Це допоможе вашій дитині уникнути зневоднення. Парацетамол у рекомендованих дозах може допомогти впоратися з болем у горлі і знизити високу температуру.

У деяких випадках лікар може запропонувати короткий курс стероїдів для полегшення болю.

При або рецидивуючому хронічному тонзиліті може бути показана операція з видалення мигдаликів (тонзилектомія). Лікар може рекомендувати видалення мигдалин тільки якщо ваша дитина хворіє тонзилітом 5-7 разів у році або якщо це значно знижує якість життя дитини та висока ймовірність розвитку ускладнень.

Читайте докладно про основні способи лікування тонзиліту тут - Як лікувати тонзиліт? Основні способи лікування.

Схожі статті: