Середній отит - причини, симптоми, лікування, діагностика

Середній отит є інфекційним захворюванням середнього вуха, особливо часто зустрічається у маленьких дітей.

Середній отит - причини, симптоми, лікування, діагностика

Незважаючи на те, що середній отит може виникнути у людини в будь-якому віці, 75% випадків припадає на дітей у віці до 10 років. Але найбільш часто вушна інфекція виникає у немовлят у віці від 6 до 15 місяців.

Вважається, що приблизно один із чотирьох дітей до 10 років, хоча б раз, але випробує спалах інфекції середнього вуха.

Причини

Більшість інфекцій середнього вуха (середній отит) викликаються вірусною або бактеріальною інфекцією (рідко грибковою інфекцією - отомикоз), що розвивається в середньому вусі.

Вони часто виникають, коли інфекція, наприклад, при ГРЗ, призводить до скупчення слизу в середньому вусі, набряку та блокування євстахієвої труби.

Євстахієва труба являє собою тонку трубку, відійшовшу від середнього вуха до глотки. Її основними функціями є підтримання нормального тиску повітря в вусі і дренаж слизу та інших нечистот із середнього вуха.

Якщо трубка опухає або блокується, слиз не може стікати належним чином, що створює сприятливі умови для розвитку інфекції в середньому вусі.

Збільшені аденоїди у дитини (м'які тканини в глотці) також можуть блокувати євстахієву трубу, що може викликати скупчення слизу і призвести до розвитку середнього отиту. Якщо аденоїди стають причиною рецидивуючих вушних інфекцій і хронічного отиту, частіше показано їх видалення (аденоидэктомия).

Хто найбільш схильний до ризику?

Середній отит - причини, симптоми, лікування, діагностикаНайбільш схильні до виникнення отиту діти

У зв'язку з тим, що євстахієві труби у дитини менша, ніж у дорослого, вони з легкістю блокуються і інфікуються. Аденоїди у дитини в розмірах значно більше, ніж у дорослого.

Такі основні причини того, чому понад 75% вушних інфекцій середнього вуха зустрічаються у дітей молодше 10 років, причому більшість випадків середнього отиту відбувається у дітей у віці від 6 до 15 місяців.

Ось інші чинники, здатні збільшити ризик розвитку середнього отиту:

 • відвідування дитячого саду або центрів дитячого розвитку – це збільшує ризик зараження дитини від інших дітей
 • вдихання тютюнового диму (пасивне куріння)
 • годівля молочної сумішшю, а не грудним молоком
 • схильність внаслідок спадковості
 • годування дитини, коли він лежить на спині
 • використання сосок
 • ущелина в середній частині неба (вовча паща) – вроджений дефект
 • синдром Дауна – генетична аномалія

Симптоми

У більшості випадків симптоми середнього отиту швидко розвиваються і проходять протягом кількох днів. Цей стан називається «гострий середній отит».

До основних симптомів гострого середнього отиту відносяться:

 • вушна біль
 • висока температура (гарячка)
 • погане самопочуття
 • занепад сил
 • незначне зниження слуху

У деяких випадках, може виникнути перфорація барабанної перетинки (отвір в барабанної перетинки) і може почати виділятися гній з вуха. Біль у вусі, викликана скупченням рідини і розтягуванням барабанної перетинки при цьому проходить.

Хоча цей стан зустрічається рідше, ніж гострий середній отит, у деяких дітей може бути постійні і безболісні виділення з вуха, що тривають протягом багатьох місяців в результаті присутності інфекції у вусі. Цей стан відомо, як хронічний гнійний середній отит.

Симптоми у немовлят

Оскільки немовлята не можуть розповісти про джерело їх дискомфорту, може виявитися досить важко зрозуміти, що з ними сталося. До симптомів середнього отиту у немовлят можна віднести:

 • відтягування, сіпання або потирання вуха
 • дратівливість
 • поганий апетит
 • занепокоєння вночі
 • кашель
 • нежить
 • діарея
 • несприйнятливість до тихих звуків або інші ознаки зниження слуху, такі як неуважність
 • втрата рівноваги

Коли звернутися до лікаря

У зв'язку з тим, що в більшості випадків, середній отит проходить протягом декількох днів, зазвичай, немає ніякої необхідності звертатися до лікаря.

Тим не менш, вам необхідно показати дитину лікарю, якщо симптоми захворювання не минають і немає ніяких ознак поліпшення протягом двох або трьох днів. Якщо дитина відчуває сильний біль або ви помітили гнійні виділення з вуха.

Вам необхідно звернутися до лікаря, якщо ваша дитина страждає такими захворюваннями, як муковісцидоз або вроджений порок серця, які підвищують ризик виникнення ускладнень.

Діагностика

Середній отит - причини, симптоми, лікування, діагностикаДіагностика середнього отиту

Інфекція середнього вуха (середній отит), як правило, діагностується за допомогою інструменту під назвою отоскоп.

Отоскоп є невеликим портативним пристроєм, що має збільшувальне скло і джерело світла на кінці. Він використовується для обстеження вуха. Використовуючи отоскоп, лікар може виявити певні ознаки, що вказують на наявність рідини в середньому вусі, що в свою чергу, може вказувати на інфекцію.

Ознаками наявності рідини в середньому вусі можуть бути опуклість барабанної перетинки або її незвичайний колір (зазвичай червоний або жовтий), або каламутний вигляд. В деяких випадках, може виникнути перфорація барабанної перетинки, і може бути рідина в вушному каналі.

Деякі отоскопы також можуть бути використані, щоб почути, чи є рух повітря в барабанній порожнині, а також перевірити наявність завалів в середньому вусі, які можуть бути ознакою інфекції. Якщо євстахієва труба (з'єднує глотку і середнє вухо) чиста, барабанна перетинка буде трохи рухатися. Якщо вона заблокована, барабанна перетинка буде залишатися нерухомою.

Подальші діагностичні процедури

Подальше обстеження може бути необхідно, як правило, якщо лікування не спрацьовує або розвиваються ускладнення. Деякі діагностичні процедури, які можуть бути виконані, описані нижче.

Тимпанометрія

Тимпанометрія – це метод об'єктивного дослідження середнього вуха, з допомогою якого вимірюється реакція барабанної перетинки на зміни в тиску повітря. Здорова барабанна перетинка має легко рухатися при змінах тиску повітря. Якщо барабанна перетинка вашої дитини рухається слабо або взагалі не рухається, це звичайно вказує на наявність рідини позаду неї.

Під час тимпанометрії, у вухо вашої дитини поміщається зонд, за допомогою якого виробляються зміни тиску в вушному каналі, за допомогою передачі звукового сигналу у вухо через рівні проміжки часу. Вимірювальне пристрій, прикріплений до зонду, записує, як барабанна перетинка рухається і як зміни тиску повітря впливають на її рух.

Якщо рух барабанної перетинки обмежена, це, як правило, вказує на присутність рідини в середньому вусі.

Аудіометрія

Аудіометрія – це процедура, спрямована на вимірювання гостроти слуху, проводиться з використанням машини під назвою аудіометр, яка відтворює звуки різної гучності і частоти. Ця діагностична процедура може допомогти визначити порушення слуху у вас або вашої дитини, які можуть бути присутніми у зв'язку з захворюванням.

Під час випробування, ви або ваша дитина слухаєте звуки через навушники, і говорите про те, чи чуєте ви в даний момент звук чи ні.

Сканування

В дуже рідкісних випадках, коли існує ймовірність поширення інфекції з середнього вуха в довколишні тканини, може знадобитися комп'ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ).

КТ сканування використовує серію рентгенівських променів для пошарового дослідження внутрішньої структури об'єкта, після чого за допомогою комп'ютера всі дані збираються детальне зображення. МРТ сканування використовує сильні магнітні поля, радіохвилі для отримання зображень всередині тіла.

Схожі статті: