Сальмонельоз - причини, симптоми, методи лікування

Харчове отруєння може бути викликане різними видами інфекцій шлунково-кишкового тракту. До них же відноситься і сальмонельоз.

Сальмонельоз - причини, симптоми, методи лікування

Причини виникнення сальмонельозу

за Причиною сальмонельозу стають різні типи сальмонел. Харчове отруєння, викликане сальмонелою, відбувається при вживанні зараженої їжі або води забрудненої фекаліями, що містять бактерії сальмонели.

Зазвичай причиною розвитку сальмонельозу стають з'їдені недоварені яйця і птиця, заражені цими бактеріями. Однак, будь-яка їжа або напої можуть бути заражені бактеріями сальмонели, якщо до них доторкався осіб руками, на яких є ці неспороносные бактерії. Це зазвичай відбувається при контакті з зараженою їжею або калом, після чого руки не миються або миються недостатньо ретельно.

Бактерії сальмонели часто зустрічаються у фекаліях тварин, що страждають діареєю. Вони також часто зустрічається в калі рептилій, навіть якщо тварина здорово.

Які фактори ризику харчового отруєння сальмонелою

Сальмонельоз - причини, симптоми, методи лікуванняХарчове отруєння сальмонелою може виникнути в будь-якому віці, але існує ряд факторів, що збільшують ризик розвитку захворювання. Не всі люди з факторами ризику можуть отримати харчове отруєння сальмонелою.

Фактори ризику харчового отруєння сальмонелою включають в себе:

 • Вживання сирих або недоварених яєць або м'яса;
 • Вживання продуктів з вичерпаним терміном придатності;
 • Вживання залишків їжі, залежалих більше двох - трьох днів;
 • Імунодефіцитні стани, наприклад, при цукровому діабеті, при лікуванні раку і хворобах нирок;
 • Якщо не мити руки після контакту з людиною, що страждають від харчового отруєння сальмонелою;
 • При недостатньо часте миття рук, особливо після відвідування туалету, дотиків до екскрементів тварин, дотиків до рептилій або сирих продуктів, заражених бактеріями сальмонели.

Як знизити ризик харчового отруєння сальмонелою

Ви можете знизити ризик зараження і розвитку харчового отруєння сальмонелою наступним чином:

 • Уникайте будь-яких контактів з людиною, що страждають харчовим отруєнням, спричинені сальмонелою. Особливо якщо присутні такі симптоми, як блювання і пронос.
 • Не заводьте рептилій в якості домашніх тварин, якщо у вас в будинку є маленькі діти.
 • Залишки їжі зберігайте в холодильнику не більше 2 - 3 днів.
 • Викидайте їжу з вичерпаним терміном придатності, а також залишки їжі або швидкопсувні продукти, полежавшие при кімнатній температурі протягом двох годин або довше.
 • Після контакту з людиною, зараженою сальмонелою завжди мийте руки.
 • Частіше мийте руки, особливо після відвідування туалету, дотиків до екскрементів тварин, дотиків до рептилій, після зміни підгузників і при контакті з сирими продуктами.
 • Посудомийні машини, посуд та кухонні дошки, які стикалися з сирим м'ясом або свійською птицею необхідно мити в гарячій мильній воді перед повторним використанням.

Симптоми сальмонельозу

Сальмонельоз - причини, симптоми, методи лікуванняТиповими симптомами сальмонельозу є діарея, спазми в животі. Пронос, іноді з кров'ю. Ви також можете відчувати загальну інтоксикацію і нудоту, може виникати блювота і піднятися висока температура (гарячка).

Симптоми сальмонельозу, як правило, виникають через 12 - 72 годин після вживання зараженої їжі, або контакту з інфікованою твариною або людиною. Період до появи симптомів називається "інкубаційним періодом".

У більшості людей симптоми сальмонельозу проявляються відносно м'яко і поліпшення настає протягом 4 - 7 днів без будь-якого специфічного лікування. Тим не менш, іноді, симптоми можуть бути більш серйозними та / або можуть виникнути ускладнення. При серйозних симптомах і ускладнення може виникнути зневоднення організму. Вам необхідно звернутися до лікаря якомога швидше, якщо ви підозрюєте, що ви або ваша дитина заражені сальмонелою і страждаєте від зневоднення, і почати лікування. Помірне зневоднення зазвичай легко усувається при вживанні великої кількості рідини. Сильне обезводнення може бути небезпечним для життя якщо швидко не почати лікування, оскільки органи вашого організму потребують рідини для нормального функціонування.

Симптоми зневоднення у дітей

 • Симптоми середнього зневоднення у дітей: малий об'єм сечі, сухість у роті, сухий язик і губи, менше сліз під час плачу, впалі очі, слабкість і дратівливість або недолік енергії.
 • Симптоми тяжкого зневоднення у дітей: сонливість, блідість шкіри або виникнення плям на ній, холодні руки або ноги, дуже мало мокрих пелюшок і часте глибоке дихання. При появі подібних симптомів вкрай необхідна невідкладна медична допомога.

Зневоднення найімовірніше може виникнути в наступних випадках:

 • Якщо дитині немає 1 року (особливо у віці до 6 місяців).
 • У дітей у віці до 1 року з недостатньою масою тіла.
 • Якщо дитина відмовляється харчуватися материнським молоком під час хвороби.
 • Якщо дитина мало п'є при сальмонельозі.
 • Якщо у дитини спостерігається тяжка діарея і блювота (особливо, якщо відбувається більше шести нападів діареї та блювання на добу).

Симптоми зневоднення у дорослих

 • Симптоми зневоднення середнього у дорослих: втома, запаморочення або марення, головний біль, м'язові судоми, впалі очі, малий об'єм сечі, сухість у роті і на мові, слабкість і дратівливість.
 • Симптоми тяжкого зневоднення у дорослих: глибока апатія, слабкість, сплутаність свідомості, прискорене серцебиття, дуже мала кількість сечі і кома. У подібних випадках вкрай необхідна невідкладна медична допомога.

Зневоднення у дорослих найчастіше відбувається:

 • В літньому віці.
 • У вагітних жінок.
 • У людей з важкою діареєю і блюванням. Зокрема, якщо ви не в змозі заповнити втрату рідини вживаючи підвищену кількість води.

Лікування сальмонельозу

Сальмонельоз - причини, симптоми, методи лікуванняГостра кишкова інфекція під назвою сальмонельоз зазвичай повністю виліковується за 5 - 7 днів. У більшості випадків, сальмонельоз не вимагає окремого лікування і людина може обійтися просто вживанням великої кількості води.

Людям з ускладненнями (сильною діареєю) може знадобитися регідратація за допомогою внутрішньовенного введення рідини. Зазвичай ця процедура проводиться безпосередньо в лікарні.

Ваш лікуючий лікар в окремих випадках може також призначити:

 • Ліки від діареї. Можуть бути призначені препарати, такі як Лоперамід (Імодіум AD), які допомагають зменшити спазми, але вони також можуть продовжити діарею, причиною якої стала сальмонела.
 • Антибіотики. Якщо ваш лікар підозрює, що сальмонела потрапила у кров, або якщо у вас є серйозне захворювання або порушення роботи імунної системи, він може призначити антибіотики для придушення бактерії. При сальмонельозі без ускладнень антибіотики зазвичай не використовуються. Насправді, антибіотики можуть збільшити тривалість захворювання і можуть збільшити ризик виникнення рецидиву (повторного появи симптомів хвороби).

Схожі статті: