Остеопороз - причини, симптоми, методи лікування

протягом життя відбувається постійне оновлення (ремоделювання) кісткової тканини. Ваш скелет практично повністю оновлюється кожні 10 років.

Остеопороз - причини, симптоми, методи лікування

Витончення кісток ж і втрата кісткової маси у людей, схильних до остеопорозу, випереджає зростання нової кісткової тканини.

Кістки стають пористими, крихкими і ламкими. Якщо ви подивитеся на рентген стегна з нормальною щільністю кісткової тканини, то побачите, щільну матрицю кісткових клітин. Але якщо ж подивіться на рентген стегнової кістки з остеопорозом, ви побачите, в основному повітря.

Причини виникнення остеопорозу

У віці до 30 років ваші кістки щільні і міцні, але потім поступово починає відбуватися зниження щільності кісткової тканини. Це трапляється з кожною людиною, але у деяких людей остеопороз розвивається набагато швидше, ніж зазвичай. Це фактично означає, що вони піддаються більшому ризику перелому.

Групи ризику

Остеопороз виникає як у чоловіків, так і у жінок. Найчастіше він зустрічається у літніх людей, але також може виникати і у молодих.

Причини виникнення остеопорозу у жінок

За статистикою, у жінок остеопороз розвивається значно частіше, на відміну від чоловіків, у зв'язку з тим, що гормональні зміни, що відбуваються в період менопаузи безпосередньо впливають на щільність кісткової тканини.

Жіночий гормон естроген має важливе значення для здоров'я кісток. Після менопаузи рівень естрогену знижується. Це може призвести до швидкого зниження щільності кісткової тканини і вираженим симптомами остеопорозу.

Жінки належать до групи підвищеного ризику розвитку остеопорозу, в тому разі якщо у них:

 • Рання менопауза (до 45 років);
 • Гістеректомія (видалення матки) у віці до 45 років, зокрема, коли яєчники також видаляються;
 • Відсутні місячні більше шести місяців у результаті надмірних фізичних навантажень або у результаті суворої дієти.

Причини виникнення остеопорозу у чоловіків

У більшості випадків причини остеопорозу у чоловіків невідомі. Тим не менш, існує думка вчених, що чоловічий гормон тестостерон допомагає зберегти кістки здоровими. У старості у чоловіків, як і раніше відбувається вироблення тестостерону, але ризик розвитку остеопорозу збільшується, коли його виробляється дуже мало.

Приблизно у 50% чоловіків, точна причина низького рівня тестостерону невідома, зате відомо, що його рівень може знижуватися з наступних причин:

 • Застосування деяких лікарських препаратів, таких як глюкокортикоїди;
 • Зловживання алкоголем;
 • Гіпогонадизм (патологічний стан, що викликає аномально низький рівень тестостерону).

Для того, щоб підвищити рівень тестостерону в організмі, необхідно включити в свій раціон деякі продукти харчування. Про це ви можете дізнатися тут – Які продукти підвищують тестостерон.

Фактори ризику

Багато гормони в організмі здатні впливати на процес утворення і поновлення кісткової тканини. Захворювання гормон-продукуючих залоз можуть стати причиною остеопорозу. Сюди можна віднести наступні захворювання:

 • Гіпертиреоз (гіперфункція щитовидної залози);
 • Розлади надниркових залоз, такі як синдром Кушинга;
 • Зниження кількості статевих гормонів (естрогену і тестостерону);
 • Порушення роботи гіпофіза;
 • Гіперпаратиреоз (гіперактивність паращитовидних залоз).

Інші фактори ризику

за Причиною остеопорозу і збільшенням ризику його розвитку можуть стати також й інші чинники, до яких можна віднести:

 • Спадковість;
 • Індекс маси тіла (ІМТ) 19 або менше – недолік маси тіла;
 • Тривале застосування високих доз пероральних кортикостероїдів (часто використовуються при артритах і астмі);
 • Розлади прийому їжі, такі як анорексія або булімія;
 • Пияцтво і куріння;
 • Ревматоїдний артрит;
 • Проблеми мальабсорбції, такі як целіакія та хвороба Крона;
 • Прийом деяких ліків, які використовуються для лікування раку молочної залози та раку передміхурової залози, що впливають на рівень гормонів;
 • Довгі періоди відсутності фізичної активності, наприклад, тривалий постільний режим.

Остеопороз призводить до дегенеративних змін хребта, і в значній мірі збільшує ризик виникнення переломів різного ступеня тяжкості. Якщо ви відчуваєте які-небудь симптоми остеопорозу, необхідно в короткі терміни звернутися за кваліфікованою допомогою до лікаря і почати лікування, спрямоване на зміцнення кісток.

Симптоми остеопорозу

Остеопороз - причини, симптоми, методи лікуванняПереломи кісток, біль у спині, сутулість і зменшення зростання, є симптомами остеопорозу.

Остеопороз вважається безсимптомним захворюванням у зв'язку з часто відсутніми явними симптомами, до тих пір, поки не відбудеться перелом. На пізніх стадіях остеопорозу, симптоми можуть включати в себе больові відчуття в кістках і хребті і зменшення росту людини.

Існує кілька симптомів остеопорозу, що свідчать про наявність цього захворювання. Остеопороз може бути викликаний неправильним способом життя і причин, що викликають його предостатньо.

Перелом кістки

Переломи є одним з найбільш поширених ознак крихкості кісток, викликані остеопорозом. Вони можуть виникати при падінні або навіть під час незначного руху, наприклад, при сходженні з бордюру. При запущеній формі остеопорозу переломи можуть бути викликані навіть сильним чханням або кашлем.

Болі в спині або шиї

Остеопороз може викликати компресійні переломи хребта. Це може бути дуже болісно, у зв'язку з тим, що руйнування хребців може викликати затискач нервових волокон, що відходять від спинного мозку. Больові симптоми можуть варіювати від незначної чутливості до нестерпного болю.

Зменшення росту людини

Компресійні переломи хребта викликають зменшення росту людини. Це один з найбільш помітних симптомів остеопорозу.

Сутулість

Стиснення хребців може також викликати невелике викривлення верхньої частини спини. Сутулість у науці відома як кіфоз, який в народі називають «горб вдови». Кіфоз може спровокувати больові відчуття в спині і шиї, і навіть негативно впливати на дихання із-за додаткового тиску на дихальні шляхи.

Невідкладна допомога при остеопорозі

Симптоми остеопорозу можуть стати причиною болю і дискомфорту. В більшості випадків немає необхідності звертатися в пункт невідкладної допомоги. Але вам просто необхідно негайно звернутися до лікаря у випадку нестерпної болі в спині, шиї, стегні або руці. Сильна біль може свідчити про переломі. Якщо у вас виявлений остеопороз чи ви припускаєте його наявності, необхідно почати лікування, спрямоване на зміцнення кісткової тканини і запобігання переломів.

Схожі статті: