Мастит - причини, симптоми, методи лікування

Мастит є інфекційним ураженням тканини молочної залози, що призводить до болю в грудях, набряку, локальної підвищеної температури і почервоніння.

Мастит - причини, симптоми, методи лікування

Ви також можете відчувати загальне підвищення температури тіла (лихоманку) і озноб. Мастит найбільш часто вражає жінок в період лактації (грудного вигодовування), хоча іноді цей стан може виникнути у жінок, які не годують грудьми.

Причина виникнення маститу

Мастит - причини, симптоми, методи лікуванняПричиною маститу у годуючих жінок часто стає застій молока в грудях. У деяких випадках при застої молока також може виникнути інфекція. У годуючих жінок причиною виникнення маститу найчастіше стає інфікування пошкодженого соска.

Причини маститу у годуючих жінок

Мастит у годуючих жінок може бути викликаний застоєм молока та інфекцією.

Мастит при застої молока

Багато випадків маститу у годуючих жінок, як вважають, викликані застоєм молока в грудях. Це відбувається внаслідок неповного спустошення вашої грудей під час годування. Зазвичай, це пов'язано з тим, що:

 • Дитина неправильно захоплює сосок під час годування, що може викликати у нього відчуття нестачі молока в грудях і дитина починає вимагати другу груди.
 • Дитина може мати проблеми з ссанням, наприклад, якщо у нього заяча губа або ущелина неба.
 • Недостатньо часте годування груддю або пропущене годування, наприклад, коли дитина починає спати всю ніч, не прокидаючись.
 • Якщо годування однією груддю відбувається частіше, ніж інший, наприклад, тому що один з сосків болить.
 • Удар в груди може пошкодити молочний канал або молочну залозу в грудях.
 • При надлишковому тиску на груди, наприклад, у зв'язку з носінням обтягуючого одягу (у тому числі бюстгальтера), тиск ременів безпеки або сон на животі.

Застій молока може призвести до блокування молочних проток і надмірного накопичення кількості молока в ураженій грудей, що призведе до появи вкрай болючих і неприємних симптомів маститу.

Експерти не до кінця розуміють, чому грудне молоко може призвести до запалення тканин молочної залози. Є теорія, що надлишковий тиск, що виникає в грудях у зв'язку з надлишком молока, викликає вихід невеликої його кількості в навколишні тканини.

Ваша імунна система помилково може розпізнавати білки молока як бактеріальну або вірусну інфекцію, що і викликає запальний процес в тканинах молочної залози.

Інфекція як причина маститу

Людське молоко в свіжому вигляді, як правило, не є сприятливим середовищем для розмноження бактерій. Однак, застій молока може призвести до виникнення інфекційного маститу.

На сьогоднішній день поки що достеменно не зрозуміло, як бактерії потрапляють в тканини молочної залози. Цілком можливо, що хвороботворні бактерії, які присутні на шкірі грудей, потрапляють через маленькі тріщинки або пошкодження на вашій шкірі. Або бактерії присутні в роті дитини передаються під час грудного вигодовування.

Ви можете бути схильні до більшого ризику розвитку інфекційного маститу, якщо ваш сосок пошкоджений, наприклад, внаслідок неправильного використання молоковідсмоктувача, або якщо у вашої дитини заяча губа або ущелина неба.

Мастит у годуючих жінок, швидше за все, буде викликаний інфекцією, якщо немає поліпшення симптомів протягом 12 - 24 годин після вжиття заходів самодопомоги, а саме зціджування молока з ураженої грудей.

Причини маститу у годуючих жінок

Мастит - причини, симптоми, методи лікуванняУ годуючих жінок, мастит часто буває викликаний бактеріальною інфекцією. Це може статися в результаті попадання бактерій в молочні протоки через тріснутий або запалений сосок, або в результаті пірсингу.

Цей тип маститу відомий як перидуктальный мастит. Він зазвичай вражає жінок від 20 до 30 років, і більш поширений серед жінок-курців.

Іноді, у годуючих жінок, мастит може з'явитися в результаті ектазій молочних проток. Це може статися з віком, коли молочні залози за соском, стають коротше і ширше. Як правило, зустрічається у жінок, які наближаються до менопаузи.

Симптоми маститу

Запальний процес в грудях у годуючих або не годуючих жінок може стати причиною виникнення болю в грудях, місцевого почервоніння і спека. Біль викликається набряком тканин молочної залози.

Також при маститі виникають такі симптоми:

 • Чутливість і припухлість;
 • Болі в тілі;
 • Втому;
 • Нагрубання грудей;
 • Підвищена температура і озноб;
 • Абсцес. Іноді мастит може викликати ускладнення у вигляді абсцесу (гнійного запалення).

При абсцесі в грудях відзначаються наступні симптоми:

 • Болюча припухлість на грудях, не зменшується після годування дитини груддю (але якщо абсцес знаходиться глибоко в грудях, ви можете відразу визначити цього);
 • Гнійні виділення із соска;
 • Постійна підвищена температура без поліпшення симптомів, триваюча при лікуванні протягом 48 - 72 годин.

Коли звертатися за медичною допомогою

Мастит - причини, симптоми, методи лікуванняЗверніться за допомогою до лікаря у тому випадку, коли ви відчуваєте будь підозріле ущільнення, неважливо, чи годуєте ви грудьми чи ні. Звернутися за допомогою необхідно, якщо:

 • У вас виникли підозрілі виділення з сосків;
 • Біль у грудях негативно позначається на щоденній діяльності;
 • Біль у грудях триває нез'ясовно довго;
 • У вас також присутні такі симптоми, як почервоніння, набряк, біль, що заважає грудному вигодовуванню, хворобливі ущільнення в грудях, не проходять після годування груддю;
 • Якщо ви підозрюєте наявність інфекції в грудях, зверніться за професійною допомогою негайно.

Симптоми маститу у вашому випадку повинні бути оцінені у відділенні лікарні якщо біль у грудях пов'язана з іншими ознаками наявності інфекції (наприклад, висока температура тіла, набряк або почервоніння на грудях). Наведені нижче симптоми вимагають невідкладної терапії:

 • Постійна висока температура тіла – понад +38 °C;
 • Нудота або блювота, що не дозволяє приймати прописані вам антибіотики;
 • Гній, що виділяється при зціджуванні молока;
 • Розбіжні червоні смуги на грудях;
 • Запаморочення, непритомність або сплутаність свідомості.

Лікування маститу

Мастит - причини, симптоми, методи лікуванняГрудне вигодовування – це особливий досвід близькості матері і дитини, сприяє виникненню тонкої зв'язку між ними. Вчені університету Warwick University, досліджують психологічний вплив грудного вигодовування підтвердили, що смоктання сосків матері немовлям сприяє виробленню великої кількості окситоцину, гормону, що відповідає за почуття любові в головному мозку жінки.

Це хімічна речовина підсилює психологічну та духовну близькість матері і дитини. Якщо не враховувати наукових обґрунтувань, більшість годуючих жінок з задоволенням запропонують свої власні свідчення того, яку радість грудне вигодовування привнесло в їх житті.

Але, як і скрізь, є також і неприємна сторона грудного вигодовування. До неприємностей можна віднести труднощі з фіксацією, недостатню вироблення грудного молока, застій і лякаючий жінок мастит. Мастит є найгіршим кошмаром годуючої жінки. Це запалення молочної залози, при якому відбувається збільшення, набряк і почервоніння на ураженій грудей. Жінки, які постраждали від маститу скаржаться на нестерпний біль у грудях. Вона сильно збільшується в розмірах, стає червоною і твердою.

Якщо не лікувати мастит, це може призвести в гіршому випадку до болісного абсцесу, при якому може знадобитися хірургічне втручання і повне припинення грудного вигодовування. Крім основних симптомів маститу, часто спостерігається підвищена температура (гарячка) і нездужання.

Традиційним способом лікування маститу є курс антибіотикотерапії. У той час як лікування антибіотиками, безумовно, ефективно в лікуванні маститу, така терапія під час годування грудьми дуже спірна. Препарат може передатися дитині через грудне молоко, викликати різного роду порушення у розвитку та ураження внутрішніх органів малюка.

Схожі статті: