Користь льняної олії та його види

Розмов про користь льняної олії для здоров'я досить багато, але не багато людей знають, у чому ж саме полягає його користь. Льон є джерелом поліненасичених жирних кислот Омега-3, клітковини та інших корисних речовин. Ця живильна композиція відрізняється від інших насіння олійних культур, таких як ріпак і соняшник.

Користь льняної олії та його види

Постараємося розібратися, в чому ж саме полягає користь льняної олії, щоб при купівлі робити вибір свідомо.

представляє собою лляне масло і яких видів вона буває?

Лляне масло отримують з насіння льону і воно, як і всі рослинні масла, буває сирим, рафінованою і нерафінованою. За способом отримання – холоднопрессованное, отримане шляхом гарячого пресування і шляхом екстрагування. В сирому нерафінованій олії, отриманому шляхом холодного віджимання, зберігається максимальна кількість корисних для здоров'я речовин, і саме воно користується найбільшою популярністю у тих, хто піклується про своє здоров'я і красу.

З давніх часів і донині з льону тчуть тканини. Корисні властивості насіння льону також були відомі давно, лляне масло традиційно використовувалося в українській і білоруській кухні, проте вивчати його користь на рівні науково-дослідних інститутів почали порівняно недавно. Лляне насіння часто рекомендують дієтологи, оскільки в ньому міститься велика кількість клітковини і калію, надзвичайно привабливо воно і в якості джерела поліненасичених жирних кислот (ПНЖК).

Промислове лляне масло

Варто також згадати, що користь олії льону не обмежується застосуванням його в оздоровчих та харчових цілях. Також воно надзвичайно цінується у виробництві – його використовують у миловарінні та виготовлення лакофарбової продукції, при виробництві меблів (маслом обробляють деревину для захисту від гниття і в декоративних цілях), ним користуються в побуті художники. Звичайно, це масло зовсім не схоже на харчове масло, процес отримання його зовсім інший, та й виглядає по-іншому, і звичайно, ви не знайдете його в продуктових магазинах або на прилавках аптек.

У чому ж полягає користь льняної олії?

Користь льняної олії та його видиЗгідно з дослідженнями, саме олію льону є самим верхнім у списку за вмістом ПНЖК Омега-3. Міститься в ньому ALA (альфа-ліноленова кислота) становить 57% від загальної кількості жирних кислот в льоні, роблячи льон найбагатшим джерелом ALA. Всього одна чайна ложка лляного масла містить 3 грами ALA.

ПНЖК Омега-3 відносяться до основних видів жирних кислот, які витягуються з харчових продуктів і так потрібні нашому організму: альфа-ліноленова кислота (ALA), ейкозапентаєнова кислота (EPA) і докозагексаєнової кислоти (DHA). Після попадання в організм, ALA перетвориться в більш легко засвоювані EPA і DHA. Омега-3 є важливим компонентом практично всіх клітинних мембран. Тому для підтримки гарного здоров'я необхідно забезпечити надходження достатньої кількості цих ПНЖК в наш організм.

Виявили, що льняне масло корисно для людей, що страждають хворобою Крона і колітом, воно знімає запальні процеси кишечнику, завдяки вмісту в льоні слизу, є м'яким природним проносним засобом при запорах.

Лляна олія допомагає знизити високий рівень холестерину. Важливо мати на увазі, однак, що сам по собі прийом масла, без перегляду раціону, не буде досить ефективним.

Ризик серцево-судинних захворювань нижче у осіб, які приймають лляне масло. Практика показує, що ті, хто вживає достатньо ALA, рідше страждають від серцевого нападу, і його добре підходить в якості профілактики високого кров'яного тиску.

Лляне масло здатне допомогти поліпшити стан при синдромі Шегрена, коли хворого турбує сухість очей.

Яку користь приносить ще лляне масло:

 • Знижує ризик онкологічних захворювань;
 • Сприяє зростанню здорових волосся і нігтів;
 • Оздоровлює і омолоджує шкіру;
 • Зменшує симптоми менопаузи;
 • Регулює обмінні процеси (у т. ч. жировий обмін), тим самим нормалізує вагу.

Рекомендації по прийому лляної олії

Лляне масло доступно у вигляді м'яких капсул і в рідкому вигляді. Слід знати, що його зберігання вимагає спеціальних умов, т. к. дію сонячних променів, а також кисню, не тільки сприяє втрати корисних властивостей, але й псує її смак і запах, роблячи його прогірклим і різким, а масло в капсулах швидко окислюється (масло в цій формі рекомендують тримати в холодильнику). Ні в якому разі не можна олію льону обробляти термічно, особливо смажити на ньому, оскільки при нагріванні корисна альфа-ліноленова кислота перетворюється в небезпечну токсична канцерогенна речовина - бензол. Читайте також про користь продуктів в сирому вигляді – Сироїдіння - користь ензимів.

Існує також ймовірність побічних ефектів під час прийому лляної олії – алергічні реакції, що включають свербіж, висип, почервоніння, набряки дихальних шляхів, розлади ШЛУНКОВО-кишкового тракту, що супроводжуються болями в животі. Також є відомості про взаємодію з ліками або дієтичними добавками. Лляне насіння може перешкоджати засвоєнню організмом лікарських препаратів, якщо прийом проводився одночасно. Якщо ви вживаєте якісь ліки, бажано звернутися за консультацією до лікаря перш ніж почати приймати цю добавку.

Схожі статті:

 • Масло Жожоба. Застосування олії Жожоба і його користь.

  Симмондсия китайська або просто Жожоба - це вічнозелений чагарник, що росте в пустелях північної Америки і в зараслях чагарникового дуба на Півночі Мексиканського нагір'я і на Тихоокеанському узб...

 • Користь лимона, його властивості та ефекти

  Про основні корисні властивості цитрусових знають від малого до великого, і має бути одним з найбільш корисних з них є лимон. Користь лимона обумовлена наявністю в ньому лужних елементів, мінерал...

 • Користь картоплі - його харчова цінність і лікувальні властивості

  Наша їжа повинна бути ліками, а ліки-їжею. Користь картоплі неоціненна в світі людей. Він не тільки має чудові поживні властивості, але і є профілактичним засобом багатьох захворювань завдяки сво...

 • Вітамін B12 - його роль і користь

  Про важливу роль вітамінів в організмі людини вже сказано багато, і вітамін B12 не є винятком. Усі вітаміни поділяються на водорозчинні та жиророзчинні. Водорозчинні вітаміни не накопичуються в о...

 • Сироїдіння - користь ензимів

  Сироїдіння – це одна з систем живлення, націлена на підтримку, поліпшення та відновлення здоров'я. Сироїдіння виключає повністю вживання термічно обробленої їжі, т. к. при варіння, смаження, приг...