Кластерні головні болі - причини, симптоми, лікування

Термін «кластерні головні болі» вказує на тип головних болів, що повторюються протягом періоду часу. Люди, які страждають кластерними головними болями, відчувають напад від 1 до 3 разів на день протягом певного періоду часу (кластерного періоду), який може тривати від 2 тижнів до 3 місяців. У людей, які страждають кластерними головними болями напади починаються, як правило, в один і той же час кожен рік, наприклад, навесні або восени.

Кластерні головні болі - причини, симптоми, лікування

Кластерна головний біль, зазвичай виникає через 1-2 години після того, як чоловік ліг спати, в результаті чого він прокидається. Такі нічні напади можуть бути значно серйозніше, ніж денні. Напади, мабуть, пов'язані з циркадним ритмом (або «біологічними» годинами). Кластерні головні болі можуть бути більш інтенсивними, ніж напади мігрені, але, на щастя тривають не так довго, як мігрень.

Головні болі можуть повністю зникнути (перейти в «ремісію») на кілька місяців або навіть років, після чого можуть повторитися без будь-якого попередження.

У кого виникають кластерні головні болі?

Кластерні головні болі є найменш поширеним видом головного болю, які виникають не менш ніж у 0,1% осіб. Кластерні головні болі, зазвичай починаються у віці до 30 років і частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок.

Причини

З якихось причин виникають кластерні головні болі досі невідомо, проте вони можуть виникати, коли активується нервовий шлях в основі головного мозку. Трійчастий нерв є основним лицьовим нервом, відповідальним за відчуття (наприклад, тепло або біль).

При активації, трійчастий нерв викликає очний біль, пов'язану з кластерної головним болем. Трійчастий нерв також стимулює іншу групу нервів, що викликає сльозотеча і почервоніння очей, закладеність носа та виділення з носа, пов'язані з кластерними нападами.

Активація трійчастого нерва, мабуть, виникає більш глибокої частини мозку, що називається гіпоталамусом. Гіпоталамус є обителлю наших «внутрішніх біологічних годин», які регулюють наш сон і цикли пробудження в 24-годинному графіку. Наукові дослідження показали, що під час нападу кластерного головного болю відбувається активація або стимуляція гіпофіза.

Гарною новиною є те, що головні болі не пов'язані з такими захворюваннями мозку, як пухлини або аневризми (див. Головні болі і пов'язані з ними захворювання).

По темі: Головний біль в ділянці лоба та очей, в скронях і потилиці.

Що викликає кластерні головні болі?

Кластерні головні болі є свого роду сезонним станом, що виникають найчастіше навесні або восени. З-за їх сезонного характеру, кластерні головні болі часто помилково асоціюються з алергією або стресом. Сезонний характер головних болів найбільш ймовірно виникає в результаті стимуляції або активації гіпоталамуса (див. вище).

Кластерні головні болі також часто зустрічається у тих, що палять і вживають у великих кількостях алкоголь людей. Протягом кластерного періоду, людина більш чутливий до дії спирту та нікотину, і навіть мінімальна кількість алкоголю може викликати головні болі. Під час періоду затишшя захворювання людина може вживати алкоголь, не провокуючи виникнення головного болю.

Симптоми

Кластерні головні болі зазвичай досягають свого піку інтенсивності протягом п'яти чи десяти хвилин після початку. Напади, як правило, дуже схожі на інші типи головного болю, проте є кілька особливостей.

 • Тип болю. Кластерні головні болі майже завжди виникають в одній стороні голови, і протягом всього періоду головного болю біль залишається на тій же стороні голови. При виникненні нового нападу головного болю, на протилежній стороні больові відчуття виникають дуже рідко.
 • Тяжкість/інтенсивність болю. Біль при кластерного головного болю, як правило, дуже сильна і інтенсивна і часто описується як пекуча, що пронизує і гострий біль. Вона може бути пульсуючим або неперервною. Біль настільки сильна, що більшість людей не можу сидіти на місці і часто ходять під час нападу.
 • Локалізація болю. Біль локалізується позаду одного очного яблука або в області ока, на одній стороні голови. Біль може віддавати в область лоба, висок, ніс, щоку і верхнє небо на ураженій стороні. Шкіра голови може бути чутливою і часто людина відчуває пульсацію кровоносних судин.
 • Тривалість болю. Кластерні головні болі тривають відносно недовго, як правило, від 30 до 90 хвилин. Однак, в деяких випадках їх тривалість може складати від 15 хвилин до 3 годин. Головний біль зникне, але напад може повторитися пізніше в той же день. Як правило, між нападами головного болю, люди не відчувають хворобливих симптомів.
 • Частота головних болів. Більшість людей відчувають від 1 до 3 нападів головного болю в день протягом кластерного періоду (проміжку часу, в якому головний біль виникає у людини щоденно). Болі виникають регулярно, як правило, в один і той же час кожен день, із-за чого їх прозвали «головний біль - будильник», т. к. болю часто будять людини, в один і той же час, протягом ночі.
Кластерні головні болі - причини, симптоми, лікуванняКластерні головні болі можуть бути просто нестерпними, аж до спроб суїциду

Більшість людей, які страждають кластерними головними болями (80%-90%) відчувають епізодичні головні болі, що виникають в періоди тривалістю від семи днів до одного року, розділених періодами без болю тривалістю 14 днів і більше.

Приблизно у 20% людей, які страждають кластерними головними болями, напади можуть носити хронічний характер, тобто періоди без болю можуть становити менше 14 днів на рік.

Кластерні головні болі, як правило, не викликають нудоту або блювоту, які найчастіше виникають при мігрені.

Можна передбачити наступ нападів кластерного головного болю?

Хоча біль при кластерних головних болях починається раптово, існує кілька тонких ознак головного болю. До них відносяться:

 • Почуття дискомфорту або незначне печіння на одній стороні голови.
 • Око на стороні головного болю може стати опухлим або прикритим. Зіниця ока може зменшитися, а кон'юнктива (рожева сполучна оболонка, що вистилає внутрішню частину століття) може почервоніти.
 • Може виникнути закладеність носа, виділення з носа і сльозотеча із очі на тій стороні голови, де виникає біль під час нападу.
 • Сильна пітливість.
 • Почервоніння особи на стороні поразки.
 • Світлочутливість.

Лікування

 • Абортивні засоби. Найбільш успішно лікується за допомогою Imitrex (Суматриптану) або інших триптанов і застосування кисневої маски протягом двадцяти хвилин. До інших лікарських засобів цієї групи можна віднести: препарати ерготаміну і интраназальное введення лідокаїну.
 • Превентивні засоби. Ваш лікар може прописати превентивні препарати для скорочення тривалості кластерного періоду, а також зменшення сили та інтенсивності головного болю. Якщо кластерний період триває не менше двох тижнів, хворим рекомендують використовувати превентивні засоби. До деяких препаратів, використовуваних для профілактики кластерних головних болів, відносяться: Верапаміл, Літій, Дивалпроекс натрію, Преднізолон (тільки короткі курси прийому) та Ерготаміну тартрат.
 • Хірургія. Це може бути варіантом для людей з хронічними кластерними головними болями, які не лікуються стандартними засобами. Більшість процедур включають блокування трійчастого нерва.

Всі ці лікувальні процедури повинні бути використані під керівництвом лікаря з досвідом лікування кластерних головних болів. При прийомі будь-якого ліки важливо слідувати інструкціям на етикетці та дотримуватися рекомендацій вашого лікаря.

Читайте також: Засоби від головного болю - що можна, а чого не можна.

Схожі статті: