Як відсутність маткових труб позначиться на вагітності?

Як відсутність маткових труб позначиться на вагітності?

Маткові труби виконують найважливіші функції в жіночому організмі: у них відбувається запліднення яйцеклітини, вони ж відповідають і за її транспортування до матки. Відсутність одного або відразу обох труб позначається на вагітності?

Після того, як в результаті оперативного втручання була видалена одна з маткових труб, шанси завагітніти є, хоча не можна заперечувати того факту, що вони падають рівно в два, а іноді й більше разів. І це за умови, що жінка абсолютно здорова, а решта труба повністю прохідна. Однак треба розуміти, що якщо вагітність настане, то станеться це далеко не з першого і не з другого разу.

Незважаючи на твердження деяких фахівців, що у здорових жінок овуляція відбувається то в лівому яєчнику, то в правому поперемінно, більшість сучасних досліджень доводить, що це не так, як правило, один з яєчників є «лідером» (визначити, який саме, можна з допомогою УЗД) . Відповідно, шанси завагітніти зростають, якщо залишилася у жінки маткова труба знаходиться з боку цього самого «лідера» яєчника. У таких випадках вагітність з однієї маткової трубою настає досить швидко і без особливих проблем, особливо, якщо жінка молода (до 30 років) . Підвищити шанси на зачаття можна, визначивши точний день овуляції і намагатися, щоб незахищений статевий акт відбувався саме в такі дні.

Крім того, якщо у жінки тільки одна маткова труба, лікарі рекомендують ретельно планувати майбутню вагітність і першим ділом відправитися до фахівця, який для початку переконається, прохідна чи залишилася труба і в якому стані в принципі вона знаходиться. Сучасна медицина віддає перевагу методу гістеросальпінгографії (ГСГ) , хоча існують і інші способи визначити трубну прохідність (гидротурбация, гидросонография, ехосальпінгографія, лапароскопія та ін ) .

Після цього, якщо труба повністю функціональна, лікар призначає пацієнтці здати певні аналізи, щоб виключити (або виявити) різні приховані інфекції, тому як саме вони провокують трубні запальні процеси, а оскільки труба тепер тільки одна, її потрібно особливо берегти.

Однак незважаючи на хорошу прохідність залишилася труби, нормальний гормональний фон, молодість і загальне здоров'я, у деяких жінок завагітніти природним шляхом не виходить. У разі, коли при регулярному статевому житті без будь-яких засобів запобігання зачаття з однієї маткової трубою не відбувається протягом року, жінці ставиться діагноз безпліддя і пропонується скористатися допоміжними репродуктивними технологіями.

Інша справа, коли немає одразу обох труб, оскільки в такому випадку зачаття природним шляхом абсолютно неможливо. Однак сучасна медицина стверджує: вагітність при відсутності маткових труб все ж можлива, хоча варіант тут всього один – екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) , так зване зачаття в пробірці. За допомогою даного методу всі процеси, які в нормі відбуваються в маткових трубах, що виконуються лікарями-репродуктологами в лабораторних умовах, після чого в порожнину матки жінки поміщають вже ембріон, готовий до імплантації (імплантації в стінку матки) .

Слід враховувати, що метод ЕКЗ не є 100%-ним гарантом настання вагітності, його успішність залежить від багатьох факторів: вік пацієнтки, її гормональний фон, відсутність супутніх захворювань, якість ендометрію, якість яйцеклітин, спермограма чоловіка та ін. , тому перш ніж запропонувати лікування даним методом, лікар призначає повне діагностичне обстеження не тільки жінці, але і її чоловіка і тільки після цього при відсутності протипоказань складає індивідуальну програму підготовки до даного методу лікування і вибирає оптимальний протокол. Так, наприклад, вагітність методом ЕКЗ при відсутності маткових труб настає приблизно в 40% випадків у жінок молодше 35 років, якщо всі показники її та її чоловіка знаходяться в нормі. До речі, більшість фахівців-репродуктологів сходяться на думці, що ймовірність завагітніти за допомогою ЕКЗ підвищується на 15% у тих, у кого відсутні обидві маткових труби.

Кожній жінці слід пам'ятати, що навіть відсутність маткових труб (одній або відразу обох) не може позбавити її права стати мамою, а сучасні репродуктивні технології здатні перетворити мрію в реальність.

Схожі статті: