Інфекції сечовивідних шляхів у дітей - причини, симптоми, лікування

Інфекції сечовивідних шляхів у дітей досить поширені, але зазвичай не є серйозними і їх можна ефективно лікувати за допомогою антибіотиків.

Інфекції сечовивідних шляхів у дітей - причини, симптоми, лікування

Сечовидільна система є системою органів, які формують, накопичують і виділяють сечу у людини. До неї відносяться дві нирки, пара сечоводів, сечовий міхур і сечівник.

Інфекції нирок (пієлонефрит, абсцес, карбункул нирок) є інфекцією верхнього відділу сечовивідних шляхів. Інфекції сечового міхура (цистит) є інфекцією сечовипускального каналу (уретрит) – відомо, як інфекція нижніх відділів сечовивідних шляхів.

Інфекції верхнього відділу сечовивідних шляхів у дітей є потенційно більш серйозними в зв'язку з тим, що існує ризик розвитку довгострокових проблем, таких як рубці на нирках і високий кров'яний тиск (гіпертонія). Однак ризик виникнення цих проблем є низьким при своєчасно розпочатому лікуванні.

Причини

Інфекції сечовивідних шляхів у дітей - причини, симптоми, лікування Бактерії травної системи

Більшість інфекцій сечовивідних шляхів у дітей викликається бактеріями з травної системи, що потрапляють в уретру.

Є багато варіантів того, як це може статися. Часто відбувається так, що, коли ви подтираете дитини або якщо він подтирается самостійно, забруднена туалетний папір або серветка стикається з їх статевим органом. Це є більшою проблемою для дівчаток, ніж хлопчиків, тому що анальний отвір дівчаток знаходиться в безпосередній близькості до уретрі.

Невеликі частинки калу можуть потрапляти в уретру дітей, які носять підгузки, особливо якщо вони сильно звиваються до того, як підгузник поміняють.

Підвищений ризик

Часто немає очевидних причин того, чому у деяких дітей розвивається ІМП, а інших-ні, хоча іноді це може статися із-за проблеми, що впливає на проходження сечі через сечову систему. Це може призвести до накопичення сечі, у зв'язку з чим бактерії можуть потрапити всередину більш легко.

Проблеми, здатні вплинути на спорожнення сечового міхура включають в себе:

 • Запор – це стан іноді може призвести до збільшення в розмірах частини товстої кишки, яка може чинити тиск на сечовий міхур і перешкоджати його випорожненню.
 • Якщо дитина довго утримує сечу незважаючи на позиви до сечовипускання.
 • Міхурово-сечовідний рефлюкс (ПМР) – рідкісний стан, при якому відбувається витік сечі назад вгору з сечового міхура в сечоводи і нирки через проблеми з клапанами в сечоводах.

Хто схильний

ІМП є досить поширеною проблемою у дитячому віці. Вони частіше зустрічаються у хлопчиків у віці до шести місяців, а по закінченні цього вікового рубежу, як правило, частіше зустрічаються у дівчаток. Вважається, що приблизно 1 з 10 дівчаток і 1 з 30 хлопчиків, будуть мати інфекції сечовивідних шляхів до 16-річного віку.

Ознаки і симптоми

Інфекції сечовивідних шляхів у дітей - причини, симптоми, лікування Біль при ІМП у дитини

Буває досить складним визначити страждає дитина від інфекції сечовивідних шляхів (ІМП) чи ні, оскільки симптоми можуть бути неоднозначними, і діти не завжди можуть ясно розповісти про те, як вони себе почувають.

До поширених загальних ознак і симптомів інфекції сечовивідних шляхів у дітей відносяться:

 • Висока температура (гарячка)
 • Блювання
 • Втому і брак енергії (млявість)
 • Дратівливість
 • Поганий апетит
 • Не набирає вагу належним чином
 • У дуже маленьких дітей – пожовтіння шкіри і білків очей (жовтяниця)

До більш конкретних ознак і симптомів інфекції сечовивідних шляхів у дітей відносяться:

 • Біль або печіння при сечовипусканні
 • Часті позиви до сечовипускання
 • Навмисне стримування сечі
 • Мочиться під себе або в постіль під час сну
 • Біль в животі, на боці або в нижній частині спини
 • Сеча має неприємний запах
 • Кров у сечі
 • Каламутна сеча

Майже всі ці симптоми можуть свідчити про те, що у вашої дитини розвинувся цистит (запалення сечового міхура). Про це детальніше читайте тут - Цистит у дітей: симптоми і ознаки, лікування та профілактика.

Коли слід звернутися до лікаря

Якщо ви підозрюєте у вашої дитини інфекцію сечовивідних шляхів, зверніться до лікаря якомога швидше.

Звичайно, інфекція не є серйозною, але своєчасно поставлений правильний діагноз і розпочате лікування допоможе скоротити тривалість хвороби і ризик ускладнень.

Ваш лікар повинен бути в змозі діагностувати ІМП у дитини розпитавши про його симптоми, і вивчивши зразок сечі на наявність інфекції.

Лікування

Більшість інфекцій сечовивідних шляхів у дітей можна ефективно лікувати за допомогою антибіотиків.

Часто лікування проводиться в домашніх умовах, хоча є деякі ситуації, у яких потрібно буде залишатися в лікарні протягом декількох днів.

Лікування в домашніх умовах

Інфекції сечовивідних шляхів у дітей - причини, симптоми, лікування Пероральний прийом антибіотиків при ІМП у дитини

Якщо вік вашої дитини перевищує три місяці, і він не страждає серйозними захворюваннями, то зазвичай його можна лікувати в домашніх умовах за допомогою антибіотиків.

Тривалість лікування залежить від локалізації інфекції (вражений нижній або верхній відділ сечовивідних шляхів). При інфекціях нижнього відділу зазвичай рекомендують триденний курс антибіотиків. При інфекціях верхнього відділу, як правило, рекомендують 7 - 10-денний курс антибіотиків.

Ваша дитина може відчувати деякі побічні ефекти при прийомі антибіотиків, але вони, як правило, помірні і повинні пройти після закінчення прийому. До поширеним побічним ефектам антибіотиків можна віднести нудоту, блювоту, розлад шлунку, пронос і втрату апетиту. При прийомі антибіотиків слід також приймати пробіотики для відновлення мікрофлори кишечника. Про те, як правильно їх вживати читайте тут – Як приймати пробіотики при прийомі антибіотиків.

Якщо у вашої дитини спостерігається висока температура, то при необхідності ви можете використовувати парацетамол. Що не слід використовувати, так це нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), такі як ібупрофен, так як вони можуть завдати шкоди ниркам. Що стосується аспірину, так його ні в якому разі не слід давати дітям віком до 16 років.

Якщо ваша дитина не може ковтати таблетки або капсули, ви можете дати йому антибіотики та парацетамол у рідкому вигляді.

Стан вашої дитини, як правило, може покращитися протягом 24 - 48 годин лікування. Дуже важливо закінчити весь прописаний курс антибіотиків, щоб запобігти повторному інфікуванню.

Лікування в лікарні

Інфекції сечовивідних шляхів у дітей - причини, симптоми, лікування Лікування ІСШ у дитини в стаціонарі

Якщо вашій дитині ще не виповнилося трьох місяців або лікар вважає, що стан дитини може погіршитися, його направлять у лікарню на стаціонарне лікування.

Лікарі можуть направити дитину на стаціонарне лікування в наступних випадках:

 • Якщо дитина здається дуже хворим, він зневоднений або не в змозі приймати ліки перорально у зв'язку з постійною блювотою.
 • Якщо у дитини присутні нехарактерні симптоми, такі як зменшення струму сечі, високий кров'яний тиск (гіпертонія), або помітна припухлість в животику або сечовому міхурі.
 • Якщо у дитини раніше було діагностовано захворювання, яке впливає на їх сечовидільну систему.

У цих випадках, ваша дитина, як правило, повинен залишатися в лікарні протягом декількох днів під наглядом лікаря. У період лікування, йому будуть вводитися антибіотики внутрішньовенно. Як і при лікуванні вдома, поліпшення зазвичай настає протягом 24 - 48 годин.

Схожі статті: