Хронічний фронтит - причини, симптоми, лікування

Хронічний фронтит (фронтальний синусит) є тривалим запаленням слизової оболонки лобних пазух носа з проявом відповідних симптомів протягом трьох місяців або довше.

Хронічний фронтит - причини, симптоми, лікування

Існує чотири пари придаткових пазух носа:

 1. Лобові пазухи в лобової кістки.
 2. Гайморові пазухи нижче очей.
 3. Решітчасті пазухи (гратчастий лабіринт) – розташовані між очима.
 4. Клиновидні пазухи – розташовані між задніми частинами очниць.

Решітчасті пазухи розміром із сірникову коробку, заповнені 7-10 взаємопов'язаними бульбашками з дуже тонкої кістки. Ці кісткові бульбашки вистелені слизовою оболонкою, подібної носової слизової. Кожен бульбашка має своє власне дренажний отвір для виходу слизу в носову порожнину. Передня частина гратчастого лабіринту є найбільш важливою з усіх пазух, так як лобні і гайморові пазухи повинні скидати свій вміст в носову порожнину саме через цю пазуху. Задня частина гратчастого лабіринту скидає свій вміст через окремий отвір.

В звичайному стані, пазухи, як правило, заповнені повітрям. Слизова поверхню пазух покрита мікроскопічними пальчиками, званими віями, які направляють слиз в дренажні отвори.

Функція носових пазух до кінця не зрозуміла. В середньому у здорової людини, слизова пазух носа і самого носа виробляє від 500 до 750 мл слизу кожен день. Однією з функцій пазух носа є зволоження, очищення та нагрівання повітря, що проходить через ніс, перш ніж він потрапить в легені. Здоровий ніс є чудовим фільтром, видаляють 80% усіх найдрібніших частинок, що потрапляють з повітрям у носову порожнину. Оскільки пазухи заповнені повітрям, інший їх функцією, як вважають, є зниження маси черепа.

У випадках хронічного захворювання пазух носа, природний дренаж не завжди працює належним чином.

 • Слизові залози виробляють густі виділення, подовгу затримуються в порожнинах, що провокує розмноження бактерій і набряк слизової оболонки.
 • Повітря проходить у меншій кількості, що провокує закладеність носа.
 • Мікроскопічні вії не працюють ефективно.
 • Хронічне запалення викликає біль у місцях розташування уражених пазух.
 • Часткова або повна закупорка отворів пазухи з-за структурних змін у ній, може викликати хронічний фронтит (синусит).

Умови навколишнього середовища, такі як сухе повітря, забруднене повітря, пилюка та бруд може призвести до пошкодження мікроскопічних війок, що призведе до застою слизу і розвитку бактерій.

Ознаки і симптоми

Поширені симптоми хронічного фронтиту:

 • закладеність носа
 • слизові або гнійні виділення з носа
 • біль або тиск в області уражених пазух

Також ви можете відчувати хронічний кашель та втрату нюху.

Ознаки і симптоми у дітей

У дітей, симптоми хронічного фронтиту трохи відрізняються. У них може спостерігатися:

 • закладеність носа
 • дихання через рот
 • хропіння
 • кашель, що посилюється вночі
 • безбарвні виділення з носа
 • часті захворювання вух
 • дратівливість

Вплив симптомів хронічного запалення пазух носа на загальне благополуччя людини часто недооцінюється. Деякі дослідження показують, що ці симптоми суттєво впливають на психічне і фізичне здоров'я, відчуття благополуччя і позначаються на працездатності людини.

Причини та ризики

Люди з хронічним фронтитом, незалежно від причини, більш схильні до розвитку епізодів гострого фронтиту.

Профілактика

Людям, страждаючим алергічними захворюваннями необхідно уникати алергенів і намагатися використовувати ефективні способи лікування, щоб обмежити шкоду слизової носа і пазух. При захворюваннях, пов'язаних з навколишнім середовищем, уникайте впливу холодного повітря, зберігайте повітря всередині приміщення зволоженим і зведіть до мінімуму вплив різноманітних забруднювачів у навколишньому вас просторі. Наполегливе лікування симптомів допоможе мінімізувати збитки.

Для людей зі структурними порушеннями в носовій порожнині і пазухах, використання кортикостероїдів зовнішнього застосування, таких як Бетаметазон та спреїв з морської води, є кращим методом усунення хронічного подразнення.

Діагностика

Найбільш важливою частиною діагностики є історія хвороби. Лікар буде приділяти особливу увагу симптомів, реакцій на навколишнє середовище та лікарські засоби. Оскільки інші захворювання можуть мати схожі з хронічним фронтитом симптоми, необхідно буде провести деякі діагностичні процедури.

Носова ендоскопія з використанням жорсткого ендоскопа, не тільки точно діагностує хронічний фронтит, але також використовується для проведення лікувальних маніпуляцій.

Комп'ютерна томографія (КТ) придаткових пазух носа є стандартним засобом рентгенівської діагностики. Тим не менш, людину направляють на КТ тільки якщо всі випробувані види лікування не дають результатів. КТ використовується для оцінки ступеня захворювання або для виявлення будь-яких структурних порушень. Проте хочеться зауважити, що КТ-рентгенограми повинні бути інтерпретовані з обережністю, оскільки інші захворювання та патологічні стани можуть виглядати також, як і хронічний фронтит. У деяких випадках КТ може не виявити хронічний фронтит, навіть при його наявності. Лікування повинне бути засноване не тільки на даних рентгенограми, а й на даних інших діагностичних процедур та симптомах захворювання, що безсумнівно дасть повне уявлення про стан хворого і можливість правильно підібрати курс лікування.

Ускладнення

Довгострокове вплив безпосередньо залежить від лежачих в основі причин виникнення хронічного фронтиту і наслідків відкриття обструкції синуса. При відсутності лікування, хронічний фронтит може викликати значні проблеми. Це пов'язано з тим, що інфекція руйнує кісткові стінки. В лобових пазухах це може призвести до тиску на очне яблуко і двоению в очах (диплопії), пухлини лобової або абсцесу мозку та менінгіту. У гратчастих пазухах це може призвести до абсцесу в області очей. В гайморових пазухах це може привести до закупорки носа. В клиноподібних пазухах це може призвести до двоению в очах і погіршення рухів очного яблука або абсцесу головного мозку та менінгіту.

Лікування

Лікування хронічного фронтиту, викликаного алергією, включає в себе:

 • прийом антигістамінних препаратів, таких як Дифенгідрамін, Лоратадин або Фексофенадин
 • прийом протинабрякових препаратів, таких як Псевдоефедрин
 • промивання носа з допомогою солоної води
 • використання назальних кортикостероїдів зовнішнього застосування, таких як Флутиказон або Беклометазон
 • уникання алергенів
 • десенсибілізація

Лікування хронічного бактеріального фронтиту зводиться до застосування відповідних антибіотиків, таких як Амоксицилін/Клавуланова кислота. Збудником хронічної інфекції у дорослих, як правило, стають стафілокок і анаеробні бактерії, або бактерії, які не здатні жити в навколишньому середовищі з киснем. У дітей причиною виникнення інфекції стають все ті ж бактерії, але вони здатні викликати у них як гострий, так і хронічний фронтит. На додаток до антибіотиків, призначають також назальні стероїди, промивання розчинами морської води, протинабрякові і розріджують слиз кошти.

Людям, захворювання яких не реагують на ці процедури, а також тим, у кого є структурні порушення, може бути запропонована хірургічна операція. Метою операції є відновлення маршрутів дренажу і видалення всіх інфікованих ділянок. Після операції:

 • 90% людей повідомляють про зменшення головного болю.
 • 85% людей повідомляють про скорочення постносового дренажу.
 • Більше 70% людей повідомляють про відновлення нюху.

По темі: Фронтит - лікування в домашніх умовах - ТОП-11 коштів.

Побічні ефекти лікування

Побічні ефекти безпосередньо залежать від використовуваних процедур. В хірургії ускладнення спостерігаються досить рідко. Травми слізних каналів, порушення зору або витікання спинномозкової рідини, зустрічаються вкрай рідко.

Що відбувається після лікування?

Завдяки успішному медикаментозного та хірургічного лікування, симптоми, як правило, керовані і інфекція може бути зменшена. Якщо з часом, у вас знову з'явилися симптоми хронічного фронтиту і ваш стан починає поступово погіршуватися або з'явилися проблеми із зором, потрібно терміново звернутися до лікаря.

Схожі статті: