Холестеринові бляшки - фактори ризику, лікування, профілактика

Холестеринові бляшки є утвореннями на стінках кровоносних судин, що провокують розвиток захворювань серцево-судинної системи.

Холестеринові бляшки - фактори ризику, лікування, профілактика

Холестеринові бляшки починають утворюватися на стінках артерій і ростуть протягом багатьох років, повільно блокуючи кровотік. Гірше того, бляшка може несподівано розірватися, викликавши тим самим процес формування кров'яного згустку (тромбу) над місцем розриву, що загрожує розвитком інсульту або інфаркту міокарда.

Блокування артерій, викликана зростанням холестеринових бляшок і тромбів, є провідною причиною смерті в розвинених країнах. Зниження рівня холестерину та усунення інших факторів ризику може допомогти запобігти росту холестеринових бляшок. В деяких випадках, навіть можна домогтися зменшення цих утворень, що в свою чергу допомагає позбутися від захворювань судин і серця.

Холестеринові бляшки і атеросклероз

Процес утворення холестеринових бляшок, при якому відбувається не лише утворення цих жирових відкладень, але і затвердіння артерій називається атеросклероз. ЛПНЩ або «поганий холестерин» є будівельним матеріалом холестеринових бляшок. Атеросклероз судин розвивається повільно і безсимптомно, часто починаючись ще в дитячому віці (зазвичай у віці 10-12 років). В кінцевому підсумку, артерії можуть бути заблоковані настільки, що кровотік може бути перекритий зовсім.

Атеросклероз судин часто стає причиною серцевих нападів, інсультів і захворювань периферичних артерій. Всі ці стани можна віднести до категорії – серцево-судинні захворювання. Серцево-судинні захворювання є вбивцею № 1 в розвинених країнах, в результаті чого лише в одній Америці щорічно реєструється більш ніж 900000 смертей.

Що ж таке холестеринові бляшки?

Холестеринові бляшки починають утворюватися на стінках артерій. За довго до того, як їх можна буде назвати бляшками, вони проявляються у вигляді жирних смуг у великих артеріях навіть у деяких підлітків. Саме ці смуги і є попередниками холестеринових бляшок. Вони не можуть бути виявлені за допомогою діагностичних процедур, але дослідники виявили їх під час розтинів молодих жертв нещасних випадків і насильства.

Атеросклероз розвивається протягом багатьох років. В цей період відбувається складний процес формування холестеринових бляшок, який включає в себе:

 • Ушкодження ендотелію артерій. Гладка, ніжна вистилання кровоносних судин називається ендотелієм. Високий рівень холестерину, куріння, високий кров'яний тиск (гіпертонія) або діабет може призвести до пошкодження ендотелію, створюючи місце для проникнення холестерину в стінку артерії.
 • Інвазія холестерину. «Поганий холестерин» (ЛПНЩ), циркулюючи в крові проникає в пошкоджений ендотелій, після чого починає накопичуватися в стінці артерії.
 • Утворення бляшок. Макрофаги (клітини сміттярі), переробні різні шкідливі речовини, бактерії і холестерин, також заповнюють собою холестеринові бляшки, і за багато років токсична маса холестерину і цих клітин утворює щільний наліт на стінці артерії.

Чим небезпечні холестеринові бляшки?

Після того, як холестеринові бляшки утворились на стінках артерій, вони можуть вести себе різним чином.

 • Вони можуть врости в стінку артерії. Холестеринові бляшки можуть перестати рости або можуть врости у внутрішню стінку кровоносної судини, не перешкоджаючи кровотоку.
 • Бляшки можуть повільно рости, все більше перекриваючи кровотік. Повільно зростаючі холестеринові бляшки можуть викликати або не викликати які-небудь симптоми - навіть при сильно заблокованих артеріях.
 • Холестеринові бляшки можуть раптово розірватися - найгірший сценарій. Це провокує згортання крові і утворення тромбу, що може призвести до інфаркту міокарда або інсульту.

Утворення бляшок (атеросклероз) стає причиною розвитку трьох основних видів серцево-судинних захворювань:

 • Ішемічна хвороба серця. Наявність бляшок в артеріях серця може не викликати жодних симптомів або може призвести до болю в грудях, стану, званого стенокардією. Раптовий розрив бляшки холестерину і утворення тромбу в артерії може закупорити цей кровоносну судину, що призведе до відмирання серцевого м'яза (інфаркту міокарда).
 • Цереброваскулярна хвороба. Холестеринові бляшки можуть розірватися в одній з артерій мозку, що викликає інсульт і веде до незворотних ушкоджень мозку. Закупорка судин може спричинити транзиторні ішемічні атаки (ТІА). ТІА викликає симптоми, подібні до симптомів інсульту, але вони носять тимчасовий характер і не пошкоджують головний мозок настільки сильно. Тим не менш, у пацієнтів, що випробовують ТІА, ризик розвитку інсульту дуже високий, у зв'язку з чим, необхідно якнайшвидше почати відповідне лікування і дотримуватися всіх необхідних заходів обережності.
 • Захворювання периферичних артерій. Блокування артерій в ногах може призвести до болю при ходьбі і поганому загоєнню ран із-за погіршеного кровообігу. Важка стадія хвороби може призвести до ампутації кінцівок.

Профілактика

З плином часу атеросклероз прогресує і холестеринові бляшки все більше звужують протоки важливих кровоносних судин. Як же запобігти розвитку цього підступного захворювання? Існує дев'ять факторів ризику, з вини яких трапляється до 90% всіх серцевих нападів. До цих факторів ризику відносяться:

 • куріння
 • високий рівень холестерину (див. 12 продуктів, що знижують холестерин)
 • високий кров'яний тиск
 • діабет
 • абдомінальне ожиріння
 • стрес (див. Як позбутися стресу)
 • недостатнє споживання фруктів і овочів
 • надмірне споживання алкоголю
 • малорухливий спосіб життя

Ви можете помітити, що майже всі з них досить поширені. Експерти сходяться на думці, що зниження і повне усунення чинників ризику призводить до зниження ризику розвитку серцево-судинних захворювань.

Для людей з середньою або кінцевою стадією атеросклерозу, може бути показаний щоденний прийом дитячого аспірину, для того, щоб допомогти запобігти утворенню тромбів. Перш ніж починати прийом дитячого аспірину, проконсультуйтеся з вашим лікарем, тому що цей препарат може викликати різні побічні ефекти.

Як позбутися від холестеринових бляшок?

Якщо холестеринові бляшки вже утворилися, то, як правило, це назавжди. Хоча при ефективному лікуванні їх зростання можна уповільнити або навіть зупинити.

Деякі дані показують, завдяки наполегливій лікування, холестеринові бляшки можуть навіть трохи зменшиться в розмірах. Результати одного значного дослідження показали, що після зниження рівня холестерину в крові на 50%, холестеринові бляшки зменшилися в розмірі на 10%.

Найкращим способом лікування холестеринових бляшок є запобігання їх формування або прогресування захворювання. Цього можна досягти шляхом зміни способу життя і при необхідності відповідним лікуванням.

Ліки і зміни в образі життя для зниження ризику розвитку атеросклерозу

Зниження та усунення факторів ризику, що призводять до розвитку атеросклерозу, сприяє уповільненню або зупинення процесу розвитку холестеринових бляшок. Способами скорочення кількості холестерину в організмі є:

 • прийом препаратів, що знижують рівень «поганого холестерину»
 • прийом препаратів, що знижують підвищений артеріальний тиск
 • використання народних засобів (див. Лікування атеросклерозу народними засобами)
 • здорова дієта (див. Дієта при атеросклерозі)
 • регулярні фізичні навантаження
 • відмова від куріння

Ці способи не зможуть допомогти вам очистити артерії від холестеринових бляшок, проте вони здатні певною мірою знизити ризик виникнення серцевих нападів і інсультів.

Існують різні препарати, здатні допомогти вам знизити рівень холестерину в крові. Серед них:

 • статини
 • фібрати
 • ніацин
 • секвестранты жовчних кислот

Процедури для поліпшення кровотоку

Використання інвазивних процедур дає можливість лікарям побачити стан артерій, поліпшити кровообіг або відновити, використовуючи інші судини в обхід закупореної артерії. До цих процедур можна віднести:

 • Ангіографія, ангіопластика та стентування. Використовуючи катетер, введений в артерію на нозі і рентгенівські промені, лікарі можуть досліджувати хворі артерії. Ця процедура називається катетеризацією серця. Крихітний повітряний балон роздувається в тому місці, де холестериновая бляшка сильно звузила просвіт судини, після чого туди імплантується металевий стент, який згодом буде допомагати утримувати заблоковані артерії відкритими.
 • Шунтування. Хірурги беруть здоровий посудину з ноги або грудей і використовують його для обводу ділянки закупореної артерії, тим самим відновлюючи циркуляцію крові.

Ці процедури не можна назвати абсолютно безпечними, оскільки вони несуть в собі певний ризик ускладнень. Пацієнт може бути направлений на одну з цих процедур тільки в тому випадку, якщо у нього присутні виражені симптоми, пов'язані з наявністю холестеринових бляшок і захворювань серцево-судинної системи, пов'язаних з атеросклерозом.

Схожі статті: