Грибок у вухах - причини, симптоми, лікування, профілактика

Грибкові інфекції зовнішнього вуха (грибок у вухах) є поширеною клінічною проблемою, що зустрічається в ЛОР практиці, особливо в період спеки і підвищеної вологості.

Грибок у вухах - причини, симптоми, лікування, профілактика

Причини

Якщо відштовхуватися від результатів наукових досліджень, то в 90% випадків причиною виникнення грибка у вухах стають цвілеві гриби Aspergillus niger, Aspergillus fumigatus і диплоїдний грибок Candida albicans. Найчастіше до грибкової інфекції також приєднується бактеріальна.

Вушний канал може бути з легкістю вражений грибковою інфекцією, у зв'язку з тим, що там темно і тепло, отже, бактерії або грибок здатні розвиватися завдяки підвищеній вологості. Цей стан часто виникає у людей, що носять бандани, хустки та інші головні убори, що перешкоджають надходженню повітря в вушні канали.

Грибок у вухах (отомикоз) найбільш часто виникає в результаті попадання великої кількості води у вушний канал, наприклад, після купання в хлорованої воді або прийняття душу. Це захворювання також називають «Вухо плавця» або «Сінгапурський вухо». Різних патогенних мікроорганізмів набагато простіше розвиватися, коли захисний шар вушної сірки вимитий водою, що призводить до запалення зовнішнього вуха. Також, занадто ретельне очищення вух може призвести до тих же наслідків.

Симптоми і ознаки

 • Нестерпний свербіж у вухах, спонукає очистити вухо, що часто закінчується додатковими травмами вушного каналу
 • Біль у вусі
 • Дискомфорт
 • Відчуття закладеності вуха
 • Також відмічаються незначні виділення з вуха
 • У деяких пацієнтів розвивається супутній хронічний гнійний середній отит з слизовими виділеннями
 • Може також виникнути дзвін у вухах (шум у вухах), і запаморочення

В більшості випадків спостерігається відсутність шару вушної сірки. Зовнішній слуховий канал набрякає і спостерігаються чорні виділення з вуха.

По темі: Зовнішній отит - причини, симптоми, методи лікування.

Лікування

Грибок у вухах - причини, симптоми, лікування, профілактикаВакуумна очищення вуха

Перед початком лікування необхідно відправити мазок на мікробіологічний аналіз, щоб визначити вид грибкових і бактеріальних патогенів.

 1. Очистіть вухо за допомогою приладу для вакуумного чищення вушного каналу, використовуючи теплий фізіологічний розчин. Якщо вухо болісно, перед очищенням закапайте туди трохи місцевого анестетика. Видаліть всі частинки грибкових скупчень і вушні виділення.
 2. Вставити вушної тампон, просочений протигрибковими краплями / маззю і антибіотиком.
 3. Якщо ви відчуваєте сильний біль, може знадобитися прийом знеболюючих засобів.
 4. Антибіотик широкого спектра протягом 5 днів – якщо є бактеріальна інфекція.
 5. Уникайте плавання або попадання води у вухо, поки грибкова інфекція повністю не ліквідована.
 6. Системна протигрибкова терапія – застосування Кетоконазолу, Иконазола (рідко). Якщо ви діабетик або у вас порушені функції печінки і нирок, застосування цих препаратів протипоказано.
 7. Після закінчення лікування відвідайте свого лікаря, щоб переконатися, що грибок у вухах повністю усунутий.

Зазвичай використовуються наступні протигрибкові засоби:

 • Клотримазол
 • Генціанвіолет
 • Толнафтат
 • Ністатин
 • Оцтова кислота
 • Еконазол

Дізнайтеся більше про лікування грибка у вухах у домашніх умовах – Грибковий отит - симптоми, лікування в домашніх умовах.

Профілактика

Для профілактики грибка у вухах, важливо підтримувати природний механізм захисту вушного каналу на високому рівні. Залишайте деяку кількість вушної сірки в каналі, оскільки вона володіє протигрибковими властивостями.

Після купання або прийому душу намагайтеся ретельно прибирати вологу з вух за допомогою рушника. Поверніть голову в кожну сторону і потягніть мочку вуха в різних напрямках, щоб допомогти воді стекти. Підсушіть вуха феном для волосся, включивши тепле повітря і встановивши його режим роботи на мінімум, але не забудьте тримати його подалі від вух. Після плавання в суспільному басейні, закапати кілька крапель оцтової кислоти або будь-яких інших протигрибкових вушних крапель на кожне вухо. Використовувати беруші під час плавання.

Схожі статті: