Гострий зовнішній отит - причини, симптоми, лікування

Гострий зовнішній отит є інфекцією зовнішнього слухового проходу, як правило, викликаної бактеріями (найчастіше рід бактерій Pseudomonas).

Гострий зовнішній отит - причини, симптоми, лікування

Якщо у вас виник гострий отит зовнішнього вуха, ви можете відчувати біль, виділення з вуха та втрату слуху, в тому випадку, якщо вушний канал набряк, а будь-яка обробка вушної раковини викликає біль. Діагноз ставлять на підставі обстеження. Лікування зводиться до хірургічної обробки та застосування препаратів місцевого призначення, у тому числі антибіотиків, кортикостероїдів і оцтової кислоти, або їх комбінації.

Зовнішній отит може проявлятися у вигляді локалізованого фурункульозу або дифузною інфекції всього вушного каналу (звичайного або гострого отиту зовнішнього вуха). Це захворювання часто називають «вухо плавця». Поєднання води в вушному каналі і використання ватних тампонів є основним фактором ризику виникнення гострого зовнішнього отиту. Злоякісний зовнішній отит є важким синегнойным остеомієліт скроневої кістки, що виникають у діабетиків і пацієнтів з ослабленим імунітетом.

Причини

Дифузний зовнішній отит зазвичай може бути викликаний бактеріями, такими як синьогнійна паличка, вульгарний протей, стафілокок або кишкова паличка. Грибковий зовнішній отит (отомикоз), як правило, викликається чорною пліснявою Aspergillus niger або диплоїдним грибком Candida Albicans (рідше). Поява фурункулів в зовнішньому вушному каналі зазвичай викликано золотистим стафілококом.

Фактори ризику

 • Алергії
 • Псоріаз
 • Екзема
 • Себорейний дерматит
 • Зниження кислотності в вушному каналі (можливо із-за частого попадання води)
 • Потрапляння дратівливих шкіру речовин, наприклад, лак для волосся або фарба для волосся
 • Пошкодження шкіри в вушному каналі, наприклад, у зв'язку з неакуратною очищенням вуха ватяними паличками

Спроби очистити вушний канал ватяними паличками здатні викликати мікропошкодження ніжної шкіри слухового проходу (через які можуть потрапити бактерії, викликавши інфекцію). Також при очищенні вух ви можете проштовхнути бруд і вушну сірку глибше в канал. Ці накопичення в вушному каналі можуть перешкоджати виходу води з вуха, в результаті чого виникає мацерація шкіри, що створює основу для бактеріальної інфекції.

Симптоми

Гострий зовнішній отит - причини, симптоми, лікуванняОтомикоз - грибкова інфекція зовнішнього вуха

Симптомами гострого зовнішнього отиту є поява болю і смердючих виділень. Якщо канал опухає або заповнюється гнійними масами, відбувається втрата слуху. При дотиках або зволіканні вушної раковини, або натисканні на козелок можуть виникати болючі відчуття. При гострому отиті зовнішнього вуха, огляд зовнішнього слухового проходу і барабанної перетинки (отоскопії) є болючим і досить непростим. Це пов'язано з тим, що вушний канал, опух і почервонів, і в ньому багато вологих, гнійних мас.

Отомикоз є більше зудящим, ніж болючим, і пацієнти також скаржаться на відчуття закладеності вуха. Причиною отомикоза стає чорна цвіль Aspergillus niger, яку можна помітити за наявності сірувато чорних або жовтих точок (грибкових конидиеносцев), оточених ниткоподібними утвореннями (гіфа гриба). При інфекції, викликаної C. Albicans, грибок на шкірі слухового проходу не спостерігається, але, як правило, з'являється в'язкий, кремоподобный білий ексудат.

Фурункули викликають сильний біль і з них з часом може витекти гній з кров'ю. Вони з'являються у вигляді вогнищевих еритематозних набряків (гнійників).

По темі: Грибок у вухах - причини, симптоми, лікування, профілактика.

Діагностика

Гострий зовнішній отит - причини, симптоми, лікуванняОтоскопія - огляд зовнішнього слухового проходу

Діагноз ставлять на підставі обстеження. При рясному виділенні гною, гострий зовнішній отит досить важко відрізнити від гострого гнійного середнього отиту з перфорацією барабанної перетинки. Біль, що виникає при відтягуванні вушної раковини може вказувати на зовнішній отит. Грибкові інфекції діагностуються за зовнішнім виглядом.

Лікування

 1. Хірургічна обробка рани
 2. Місцеве застосування оцтової кислоти і кортикостероїдів
 3. Місцеве застосування антибіотиків (іноді)

Застосування антибіотиків і кортикостероїдів місцевого дії досить ефективно лікує гострий зовнішній отит. В першу чергу необхідно акуратно і ретельно видалити гній і різні частинки з вушного каналу за допомогою гумової груші або шприца, і витерти з допомогою сухих бавовняних серветок. Промивання вушного каналу водою не рекомендується.

Звичайний зовнішній отит можна лікувати, змінюючи рН вушного каналу 2% розчином оцтової кислоти і зменшуючи запалення з допомогою місцевого застосування гідрокортизону – їх необхідно капати у вухо по 5 крапель три рази на день протягом 7 днів. Помірний зовнішній отит вимагає застосування антибактеріальних розчинів або суспензій, таких як Неоміцин, Поліміксин, Ципрофлоксацин або Офлоксацин.

При відносно важкому запаленні зовнішнього вуха в зовнішній слуховий прохід необхідно поміщати ватний тампон, змочений в Рідині Бурова (5% ацетат алюмінію) або антибіотики місцевої дії 4 рази на день. При сильному набряку зовнішнього каналу, ватяний тампон допомагає лікувальної рідини потрапити глибше у вухо. Ватний тампон залишається у вушному каналі протягом 24 - 72 годин, після чого набряк спадає настільки, що дозволяє проводити инстилляцию лікарських речовин безпосередньо в канал.

Важкий гострий зовнішній отит або наявність целюліту, що виходить за межі вушного каналу вимагає застосування системних антибіотиків, таких як Цефалексин 500 мг перорально протягом 10 днів або Ципрофлоксацин 500 мг перорально протягом 10 днів. Також для зниження болю і запалення, протягом перших 24 - 48 годин може знадобитися застосування нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП) або навіть перорального застосування опіоїдів.

Грибковий зовнішній отит, потребує ретельного очищення вушного каналу і застосування протигрибкового розчину (наприклад, Генціанвіолет, Ністатин, Клотримазол, або навіть поєднання оцтової кислоти та ізопропілового спирту). Однак ці та подібні препарати не повинні використовуватися, якщо барабанна перетинка перфорована, оскільки вони можуть викликати сильну біль або пошкодження внутрішнього вуха. Можуть знадобитися повторні очищення і лікування.

Як при звичайному гострому зовнішньому отиті, так і при його грибкової формі, настійно рекомендується тримати вухо в сухості (наприклад, носити шапочку для душу при прийнятті ванни і душа, в період лікування відмовитися від плавання).

При появі фурункулів в зовнішньому слуховому проході, їх надрізають і дренують. Якщо пацієнт звернувся на ранній стадії хвороби, розріз зазвичай робиться невеликий. Призначаються пероральні антистафилококковые антибіотики, т. к. препарати місцевого застосування неефективні. Для полегшення болю, можуть бути необхідні анальгетики, такі як Оксикодон та Ацетамінофен. Сухе тепло також може зменшити біль і прискорити одужання.

Профілактика

Гострий зовнішній отит - причини, симптоми, лікуванняЗакапування у вухо спеціального розчину

Зовнішній отит часто можна запобігти, закопуючи кілька крапель суміші спирту і оцту 1:1 відразу ж після купання (якщо барабанна перетинка ціла). Спирт допомагає видалити воду, а оцет змінює рН вушного каналу. Використання ватних тампонів або інших пристосувань не рекомендується.

Ключові моменти

 • Гострий зовнішній отит, як правило, спричинюється бактеріальною інфекцією і в меншій мірі грибковою інфекцією, при якій вухо більше свербить, ніж болить.
 • Сильний біль, що виникає при відтягуванні вушної раковини, говорить про розвиток гострого зовнішнього отиту.
 • Акуратно видалити гнійні частинки з каналу за допомогою всмоктування або сухих бавовняних серветок (процедуру необхідно проводити під пильним наглядом).
 • Не промивайте вухо.
 • У легких випадках застосовуйте краплі оцтової кислоти і гідрокортизон.

У більш серйозних випадках, хірургічна обробка рани є вкрай важливою поряд із застосуванням антибіотиків місцевого призначення (якщо канал опухлий, використовуйте ватяний тампон, просочений антибіотиком). Іноді призначають курс системних антибіотиків.

Схожі статті: