Гострий цистит - причини, симптоми, лікування, профілактика

Гострий цистит інфекційного походження являє собою запальне захворювання сечовивідних шляхів. Спочатку запалення виникає в сечівнику (уретрі), після чого інфекція поширюється і на сечовий міхур, викликаючи гостру інфекцію.

Гострий цистит - причини, симптоми, лікування, профілактика

Причини гострого циститу

Як правило, хвороботворні бактерії вимиваються з сечовидільної системи під час сечовипускання. Іноді ці шкідливі мікроорганізми не залишають уретру і поширюються назад в сечовий міхур.

Бактерії є основною причиною гострого циститу, що вказує на інфекційну природу цього стану. Бактерії та інші організми можуть потрапити в сечовий міхур через сечівник. При серйозному інфікуванні, бактерії можуть мігрувати з сечового міхура в нирки. Гостра інфекція сечового міхура і сечовивідних шляхів негайно викликає виникнення симптомів.

Швидкий ріст бактерій та інших організмів, інфекції дозволяє у короткий термін поширитися по всій площі сечового міхура. Бактерії прилипають до стінок сечового міхура і, якщо не почати лікування, вони можуть по сечоводах (трубок, що з'єднує сечовий міхур і нирки) дістатися до нирок, що викликає ниркову інфекцію (пієлонефрит).

Фактори ризику

Гострий цистит - причини, симптоми, лікування, профілактикаКамені в сечовому міхурі сприяють розвитку інфекції

Хто знаходиться в небезпеці виникнення гострого інфекційного циститу?

Жінки більш схильні до ризику розвитку інфекцій сечового міхура і уретри, у зв'язку з тим, що їх сечовивідні шляхи значно коротше, ніж у чоловіків і розташовуються набагато ближче до анусу. Бактерії можуть легко потрапити від ануса до уретрі. Також існують і інші розповсюджені фактори ризику:

Закупорка сечових шляхів

Виникнення закупорки в уретрі або сечовому міхурі може викликати застій деякої кількості сечі в сечовому міхурі і перешкоджати виходу бактерій назовні. Як правило, закупорку сечових проток може викликати наявність каменів у сечовому міхурі.

Утримання сечі

При утриманні сечі може виникнути ослаблення м'язів сечового міхура. Слабкий сечовий міхур не в змозі видавлювати достатня кількість сечі через сечовипускальний канал, що викликає її застій і проблеми в тканинах сечового міхура. Бактерії можуть вражати ослаблені тканини і викликати запалення.

Проблеми з передміхурової залозою

Якщо ви чоловік і у вас проблеми з простатою, вам необхідно поговорити з лікарем про способи запобігання інфекцій сечовивідних шляхів (ІМП), зокрема гострого циститу. При набряку передміхурової залози може виникати тиск на уретру, що стає причиною її звуження. Це може викликати застій сечі і надмірне розмноження бактерій в уретрі. Читайте докладно про цистит у чоловіків.

Симптоми гострого циститу

Наступні симптоми найбільш часто виникають при гострому інфекційному циститі:

 • Біль під час сечовипускання
 • Нездатність до сечовипускання або вивільнення лише невеликої кількості сечі
 • Каламутна сеча
 • Кров у сечі
 • Дуже поганий запах сечі
 • Кольки в області тазу або нижній частині спини (див. Чому болить сечовий міхур? Що робити?)
 • Часті позиви до сечовипускання

Діагностика

Лікар може діагностувати гострий цистит інфекційного походження просто розпитавши про турбують вас симптомах. Якщо за всіма ознаками у вас підозрюється інфекція сечовивідних шляхів, лікар направить вас здати аналізи:

 • Аналіз сечі – вашу сечу перевірять на наявність бактерій та інших організмів.
 • Аналізи крові – перевірка на наявність збільшеної кількості білих кров'яних клітин. Лейкоцити вказують на наявність інфекції в організмі.
 • Бактеріологічний посів сечі – проробляється для визначення типу збудника гострого циститу (виду бактерій, що викликали захворювання). Ця процедура, як правило, займає від 24 до 48 годин.

Лікування гострого циститу

Гострий цистит - причини, симптоми, лікування, профілактикаТриметоприм - антибіотик, який призначається чоловікам

Гострий інфекційний цистит зазвичай вимагає медикаментозного лікування.

Лікарські препарати

Для придушення інфекції можуть бути прописані антибіотики, які необхідно буде приймати протягом від кількох днів до двох тижнів.

Для лікування гострого циститу вам буде потрібно:

 • Якщо ви жінка, вам можливо буде потрібно приймати антибіотики протягом трьох днів.
 • Якщо ви чоловік, вам можливо буде потрібно приймати антибіотики протягом 7 - 14 днів.

Лікування в особливих випадках:

 • Вагітність – якщо цистит виник в період вагітності, тривалість лікування антибіотиками може становити від 7 днів і більше (див. Цистит при вагітності).
 • Діабет – якщо ви страждаєте діабетом, тривалість лікування антибіотиками може становити від 7 днів і більше.

Якщо ви не бажаєте приймати антибіотики і віддаєте перевагу використовувати природні методи лікування, народну медицину, читайте про лікування циститу народними засобами в домашніх умовах.

Як прискорити одужання

Вам необхідно пити багато води, щоб створити умови, при яких інфекція сечового міхура і нирок інтенсивно вимиватися з сечовидільної системи. Продукти, ощелачивающие сечу, такі як журавлинний сік, вода з лимоном та ін. можуть допомогти, створюючи нестерпні умови для розмноження бактерій.

Читайте також про те, як лікувати цистит в домашніх умовах швидко.

Що можна очікувати надалі?

У більшості випадків симптоми гострого циститу при прийомі антибіотиків проходять перш ніж ви закінчите їх прийом. Але, незважаючи на полегшення, вам слід закінчити призначений курс лікування, щоб запобігти рецидиву. Але якщо це вже не перший випадок циститу за останні 6 місяців, вам варто розібратися в тому, що саме викликає рецидиви захворювання. Розібратися в цьому вам може допомогти цей матеріал – Рецидивуючий цистит у жінок - симптоми, лікування.

Профілактика

В якості профілактичного заходу, вам слід щодня пити багато води. Якщо ви жінка, намагайтеся випивати від 8 до 10 склянок води в день. Якщо ви чоловік, намагайтеся випивати від 10 до 13 склянок на день.

Схожі статті: