Головний біль у дитини (мігрень) - причини і лікування

Більшість дітей і підлітків відчувають принаймні один напад головного болю в рік. Вони часто відрізняються від головних болів, випробовуваних дорослими людьми, тому батьки та медичні працівники можуть не помічати проблему.

Головний біль у дитини (мігрень) - причини і лікування

Головний біль у дитини, в тому числі мігрень, як правило, набагато менш тривала за часом. У дітей, головні болі зазвичай починаються раптово, і дитина швидко стає блідим і млявим, і часто відчуває напади нудоти і блювоти.

Головний біль і блювота у дитини може виникнути дуже раптово, однак, як правило, проходить дуже швидко. Біль може тривати більше півгодини, після чого, як правило, дитина знову починає відчувати себе добре і може знову спокійно грати на вулиці, як ніби нічого й не сталося.

Дитячі головні болі можуть також вплинути на їх шлунок, у зв'язку з чим дитина часто може скаржитися на болі в животику.

Пропуск прийому їжі може стати причиною виникнення головного болю у дитини

Ваша дитина скаржиться на головний біль? Ви можете підозрювати, що ваша дитина може навмисне симулювати її. Однак, з досвіду, діти дуже рідко симулюють головні болі, і часто їх виникнення пов'язане з нерегулярними прийомами їжі або зневодненням (якщо дитина довгий час нічого не п'є).

Ось найкращий спосіб запобігання виникнення головних болів у дітей – просто переконайтеся, що ваша дитина регулярно харчується, вживає достатню кількість рідини і повноцінно відпочиває. Гарненько нагодувати дитину під час сніданку, і, якщо навіть він пропустить обід, це не викличе у нього головного болю протягом дня. Також дуже важливо укладати дітей спати в певний час кожен вечір.

Якщо вашій дитині вже 6 років або більше, дізнайтеся більше про здорове харчування для дитини тут – Меню школяра - правильне харчування на кожен день.

Заняття спортом можуть викликати головний біль у дітей

Заняття спортом можуть викликати головні болі у дитини, ймовірно через зневоднення та впливу на рівень цукру в крові. Вживання достатньої кількості води і розсмоктування таблеток глюкози (можна купити в аптеці і супермаркетах) до і під час занять спортом може допомогти. Якщо ваша дитина займається спортом, для профілактики головного болю ви можете ще зробити ось що – після пари годин після сніданку та обіду давайте вашій дитині невеликі перекуси.

Головні болі і емоційні проблеми дитини

Інколи головні болі можуть виникати в результаті емоційних проблем дитини. Вони можуть починатися під час стресу, з-за знущань в школі або через занепокоєння за батьків. Батьки часто думають, що їх дитина в порядку, коли вони готуються до розлучення, і що йому подобається новий партнер одного з батьків, з яким залишається дитина. Однак часто це буває не так, і у дитини можуть з'явитися головні болі з-за стресу, який він відчуває у зв'язку з тим, що відбувається.

Ведіть щоденник головного болю

Часті головні болі у дитини? Якщо ваша дитина скаржиться на головний біль досить часто, ви могли б відстежити причини її виникнення за допомогою щоденних записів, куди слід вносити все, що може провокувати хворобливі симптоми у вашої дитини. Якщо ваша дитина вже в змозі самостійно вести щоденник головного болю, попросіть його робити це, розповівши йому про важливість цієї дії.

В щоденник необхідно записувати наступне:

 • час виникнення головного болю
 • будь-яке незвичайне подія, що виділяється на тлі повсякденних справ
 • все, що на вашу думку може мати відношення до виникнення головного болю
 • пропущені прийоми їжі
 • спортивна діяльність
 • пізніше вкладання спати
 • стресові події (іспити в школі, сварки з друзями чи батьками)

Через кілька місяців, перегляньте щоденник разом з дитиною і постарайтеся відстежити речі, які могли спровокувати виникнення головного болю.

Після того, як ви визначили можливі причини, що протягом наступних кількох місяців необхідно уникати їх по одному, щоб точно визначити, що саме викликає головний біль у дитини.

Як допомогти дитині усунути головний біль?

Часто буде досить дотримуватися простих кроків, щоб допомогти вашій дитині при головному болю або нападі мігрені (сильний головний біль у дитини):

 • Покладіть дитину на ліжко в тихій, темній кімнаті.
 • Прикладіть до чола або до закритих очей прохолодний, вологий компрес.
 • Попросіть його легко і глибоко дихати.
 • Укладіть дитину поспати, так як це прискорює відновлення.
 • Дайте дитині поїсти або випити чого-небудь (але не напої, що містять кофеїн, такі як кола або кава).

Якщо ви вважаєте, що вашій дитині необхідно прийняти знеболюючий засіб, дайте йому ліки як можна швидше після початку головного болю. Парацетамол та Ібупрофен безпечні для дітей і досить ефективні при головних болях. Якщо ваша дитина ще досить малий, легше йому буде приймати ці кошти у вигляді сиропу, а не у формі таблеток. Крім того, якщо ваша дитина відчуває напади мігрені, спробуйте використовувати препарат Migraleve, який підходить для дітей у віці старше 12 років.

Полегшити і запобігти головні болі допоможуть природні засоби і способи, про які читайте тут: Засоби від головного болю - що можна, а чого не можна.

Коли звертатися до лікаря

Більшість випадків головного болю у дітей не є ознакою серйозної проблеми, також, як і у дорослих. Їх часто можна запобігти за допомогою регулярного харчування, вживання достатньої кількості рідини і повноцінного відпочинку.

Сильний головний біль у дитини може бути ознакою мігрені, а також інших небезпечних захворювань і патологічних станів (див. Головні болі і пов'язані з ними захворювання). Вам слід терміново показати дитину лікарю, якщо він відчуває ряд інших симптомів, серед яких:

 • висока температура тіла (див. Головний біль і температура)
 • головний біль з втратою зору
 • головний біль з онімінням і слабкістю в кінцівках
 • головний біль, що супроводжується ригідністю потиличних м'язів

Якщо дитина відчуває сильний головний біль, а знеболюючі засоби не допомагають, якщо біль супроводжується блювотою і це відбувається досить довго (більше 4 годин), присутні вищеназвані та інші страшні симптоми, негайно зверніться за невідкладною медичною допомогою.

Читайте також: Чим лікувати головний біль, не вдаючись до ліків.

Схожі статті: