Еозинофільний езофагіт у дітей: причини, симптоми, лікування

Еозинофільний езофагіт (ЭоЭ) є хронічним алергічним запальним захворюванням стравоходу дитини. Під час алергічної реакції, різні клітини скупчуються і викликають симптоми, такі як почервоніння, набряк і свербіж. Білі клітини крові називаються еозинофіли, а підвищений їх кількість в організмі може свідчити про алергічної реакції.

Еозинофільний езофагіт у дітей: причини, симптоми, лікування

Що таке еозинофільний езофагіт?

Еозинофіли є важливою частиною імунної системи і завжди присутні в невеликих кількостях у крові і кишечнику, борючись з паразитами і виконуючи інші функції. Тим не менш, коли еозинофіли з'являються в інших областях організму у великих кількостях, це викликає проблеми.

Якщо ви або ваша дитина страждаєте сезонними алергіями, значить еозинофіли присутні в носовій порожнині; якщо ви або ваша дитина страждаєте на бронхіальну астму, значить вони присутні у ваших легенях і бронхах; якщо ж ваша дитина страждає ЭоЭ, значить еозинофіли присутні в стравоході.

Еозинофільний езофагіт вражає дітей всіх етнічних груп, незалежно від рівня життя сім'ї. Діти з ЭоЭ часто страждають іншими алергічними захворюваннями, такими як астма, сезонна алергія або екзема.

Тридцять років тому, еозинофільний езофагіт був невідомий. Діагностування цього захворювання різко зросла в останні п'ять років. Однак неможливо однозначно сказати з чим це пов'язано з тим, що ця хвороба стає все більш поширена або з тим, що її навчилися краще діагностувати. Ймовірно, зростання числа випадків виявлення цього захворювання у дітей відбувається за певної комбінації цих двох факторів. Еозинофільний езофагіт у дітей і донині вважається досить рідкісним захворюванням, що вражає приблизно 1 з 1500 дітей.

Ознаки і симптоми

Найбільш часто діти відчувають такі симптоми:

 • нудоту
 • зригування
 • блювоту
 • болі в животі
 • відчуття печіння схоже на кислотний рефлюкс (печію)

Вони також можуть відчувати труднощі з ковтанням, а також часто вони відчувають, що щось застрягло в горлі. Це називається дисфагія. Якщо еозинофільний езофагіт не лікувати, стравохід дитини може звузитися через рубцювання. Це називається стриктура стравоходу.

Немовлята, які страждають эозинофильным езофагітом, можуть відчувати труднощі при годуванні груддю або при штучному вигодовуванні. Вони можуть часто відригувати і вигинати спину (ознака болі). Старші діти їдять неохоче і повільно, у зв'язку з цим їх зростання може бути вповільнений. У дітей з эозинофильным езофагітом може розвиватися, здавалося б, ірраціональне неприйняття певної їжі, і можуть виникнути проблеми зі сном. Вони можуть скаржитися на печію і дисфагію. Іноді ЭоЭ діагностується після того, як дитина або підліток приходить у лікарню із застряглою в стравоході їжею, яку він не в змозі ні проковтнути, ні відригнути.

Симптоми эозинофильного езофагіту у дітей схожі з симптомами кислотного рефлюксу та езофагіту, тому лікарі зазвичай спочатку призначають антациди, блокатори H2-гістамінових рецепторів або інгібітори протонної помпи (ІПП). Ці ліки не допомагають при ЭоЭ, тому, якщо симптоми зберігаються, лікар зрозуміє, що езофагіт у дитини викликаний не кислотним рефлюксом. Вважається, що до 10% дітей з рефлюксом страждають від эозинофильного езофагіту.

Причини

досі достеменно не відомо, що викликає еозинофільний езофагіт у дітей. Існує кілька теорій, але жодна з них не була досліджена в достатній мірі, щоб довести або спростувати будь-яку з них.

Діагностика

Еозинофільний езофагіт у дітей: причини, симптоми, лікуванняБілі кільця в стравоході дитини

Якщо ви підозрюєте, що ваша дитина страждає эозинофильным езофагітом, зверніться до вашого лікаря. Лікар може направити вас до дитячого гастроентеролога, або до алерголога для подальшої оцінки і діагностики.

Єдиним способом діагностики ЭоЭ є біопсія стравоходу, яку проводить гастроентеролог. Це робиться з допомогою ендоскопа (тонка трубка з камерою і світлом на кінці), який лікар вставляє в рот дитини і вводить його далі через стравохід у шлунок і верхню частину тонкої кишки, де береться невеликий зразок тканини.

Іноді, гастроентеролог може побачити в стравоході ознаки ЭоЭ, такі як «кільця» або «білі бляшки». Тим не менш, у багатьох випадках дитина може мати ЭоЭ, в той час як тканини стравоходу можуть виглядати нормально. Отже, для правильної постановки діагнозу вкрай важливо отримати зразок стравоходу за допомогою біопсії.

Типові діагностичні процедури для виявлення алергії (аналіз зішкребу шкіри або аналіз крові), які виявляють безпосередні алергічні реакції, що зазвичай не ефективні для діагностики эозинофильного езофагіту, тому що алергічні реакції при ЭоЭ часто виникають через кілька днів після того, як введений алерген.

Лікування

Майже завжди основною причиною эозинофильного езофагіту у дітей є харчова алергія. Гастроентеролог або алерголог може рекомендувати деякі зміни в раціоні харчування, щоб точно визначити тип їжі, яка викликає алергічну реакцію. Найбільш часто харчовими алергенами є:

 • молоко
 • яйця
 • пшениця
 • соя
 • яловичина
 • курятина
 • картопля
 • кукурудза

У деяких пацієнтів алергія може бути тільки на один продукт в той час як в інших алергію можуть викликати відразу безліч продуктів.

Оскільки алергічні проби часто не в змозі точно визначити алерген, може знадобитися повне усунення всіх харчових продуктів, здатних викликати алергічну реакцію. У цих випадках пацієнтам рекомендується уникати всіх харчових продуктів, здатних викликати алергію протягом 1-3 місяців, що дозволить залікувати стравохід.

Після цього, один за одним, продукти повільно вводяться в раціон харчування дитини, що дозволяє виявити їжу, що викликає алергію.

Можливо доведеться часто повторювати проведення ендоскопії з біопсією. Було також випробувано застосування декількох препаратів у лікуванні эозинофильного езофагіту у дітей, в тому числі і кортикостероїди. Однак незважаючи на те, що їх використання зменшує запалення стравоходу, після припинення їх прийому відбувається рецидив захворювання.

Прогноз

З допомогою коригування раціону харчування дитини і, можливо деякого зміни в образі життя щодо їжі - ваша дитина буде мати можливість жити повноцінним життям, навіть якщо еозинофільний езофагіт ніколи повністю не пройде. Тим не менш, ми напевно не знаємо про довгострокові наслідки ЭоЭ.

Проте деякі ускладнення цього захворювання, такі як рубцювання стравоходу викликають тривогу, так як достеменно невідомо до чого це може привести у дорослому житті. Виходячи з того, що ми знаємо сьогодні, у більшості дітей еозинофільний езофагіт з віком не проходить.

Схожі статті: