Бронхіт - причини, симптоми, лікування

Бронхіт є захворюванням дихальних шляхів, при якому відбувається запалення бронхіальних шляхів.

Бронхіт - причини, симптоми, лікування

У зв'язку з тим, що бронхи запалюються і набухають, відбувається звуження або перекриття крихітних дихальних шляхів в легенях, в результаті чого виникають напади кашлю, що супроводжуються відходженням мокротиння і задишкою.

Причини виникнення бронхіту

за Причиною гострого бронхіту здебільшого стає вірусна або бактеріальна інфекція (переважно вірусна). Бронхіт викликають зазвичай ті ж віруси, що викликають ГРВІ чи грип. Хронічна форма бронхіту може розвинутися як ускладнення гострого бронхіту чи внаслідок тривалого впливу на дихальні шляхи дратівливих факторів неінфекційної природи.

Гострий бронхіт - причини виникнення

Вірус міститься в мільйони крихітних крапельок, що вилітають з носа і рота при чханні і кашлі. Ці краплі, як правило, поширюються на відстань приблизно в 1 метр. При чханні краплі з вірусом якийсь час зависають у повітрі, після чого осідають на поверхню, де можуть вижити протягом 24 годин. Торкаючись рукою до зараженої поверхні людина може заразити сам себе доторкаючись після цього до носа або рота. Доторкаючись до предметів у громадських місцях (дверним ручкам, поручням тощо) руками на яких знаходиться вірус людина може заразити також оточуючих. Крім того, якщо заражений людина чхає або кашляє, і ви перебуваєте поруч віруси або бактерії з легкістю передаються повітряно-крапельним шляхом.

Хронічний бронхіт - причини виникнення

Причинами хронічного бронхіту можуть стати дратівливо дихальні шляхи речовини. Його можна умовно розділити на дві категорії:

Вдихання подразнюючих речовин

Куріння є основною причиною хронічного бронхіту. Це стосується як самих курців, так і людей, що знаходяться поруч з курящими людьми (пасивних). Також хронічний бронхіт може викликати зміг і хімічні речовини, що знаходяться в засобах побутової хімії.

«Професійний бронхіт»

Ви також можете бути схильні до ризику бронхіту та інших форм хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ), якщо ваша професія пов'язана з ризиком часте вдихання частинок матеріалів, які можуть пошкодити ваші легені. Сюди можна віднести:

 • Зерновий пил
 • Текстиль (волокна тканини)
 • Аміак
 • Сильні кислоти
 • Хлор

При професійному бронхіті» полегшення може настати тільки після тривалого періоду часу після того, як усунуті чинники негативно впливають на органи дихання.

Симптоми бронхіту

Бронхіт - причини, симптоми, лікуванняХарактерним симптомом бронхіту є постійний кашель.

Постійний кашель з рясним виділенням мокротиння і слизу є найбільш очевидним симптомом бронхіту, поряд з хрипами, пов'язаними з застоєм слизу в легенях.

Симптоми бронхіту в його гострій і хронічній формі можуть проявлятися наступним чином:

 • Постійний кашель.
 • Вироблення прозорого, білого, жовтувато-сірого або зеленого слизу (мокротиння). У рідкісних випадках вона може бути з домішками крові.
 • Втому.
 • Задишка.
 • Невелике підвищення температури або озноб.
 • Дискомфорт у грудній клітці.

Якщо у вас гострий бронхіт, вас може турбувати задушливий кашель, який, ймовірно, триватиме кілька тижнів, поки не пройде запальний процес. Хронічний бронхіт визначається як продуктивний кашель, який триває не менше трьох місяців з повторюваними приступами протягом не менше двох років поспіль. Якщо у вас хронічний бронхіт, ймовірно, є періоди, коли ви відчуваєте погіршення. Однак, якщо вас турбують симптоми гострого бронхіту, дуже важливо не запустити захворювання, щоб не допустити розвитку хронічної форми бронхіту.

Коли слід звернутися до лікаря

Необхідно звернутися до лікаря, якщо:

 • Кашель триває більше трьох тижнів
 • Симптоми бронхіту заважають вам спати
 • Захворювання супроводжується лихоманкою вище 38°C
 • Мокрота при відкашлюванні змінила колір
 • Мокрота виходить з домішкою крові
 • Вас турбують хрипи або задишка

Якщо з деяких пір стали турбувати вас перераховані вище симптоми, ви повинні з усією серйозністю поставитися до захворювання. Це може означати наявність більш серйозного і небезпечного захворювання: спастичний сухий кашель спостерігається при коклюші; сухий задушливий кашель, що супроводжується болем у грудях, що може бути ознакою пневмонії; вологий кашель з відділенням мокротиння може свідчити про наявність кавернозного туберкульозу, абсцесу легенів, бронхоектатичної хвороби, бронхіальної астми.

Схожі статті:

 • ГРЗ у дитини - причини, симптоми, лікування

  ГРЗ у дитини або дорослого (по-іншому зване застудою), є групою поширених інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів. Хоча багато людей і думають, що дитина може підхопити ГРЗ, не одягаючис...

 • Запор - причини, симптоми, лікування

  Ваша дитина плаче, сидячи на горщику або виходячи з туалету зі скаргами про те, що йому боляче, коли він тужиться? Ймовірною причиною виникнення цього стану є запор - дуже поширена проблема у діт...

 • Причини болю в спині і їх симптоми

  Болю в спині – досить поширене явище в повсякденному житті людини, в одних людей вони бувають часто, в інших їх зовсім не буває. Причини болю в спині бувають різні, від банального защемлення нерв...

 • Синдром Золлінгера-Еллісона: симптоми, причини, лікування

  Синдром Золлінгера-Еллісона є станом, при якому в організмі виробляється велика кількість гормону гастрину. Підвищена кількість гастрину в крові викликається невеликий пухлиною (гастриномой) в пі...

 • Хвороби вуха - симптоми, причини. Рецепти народної медицини

  Захворювання зачіпають різні відділи слухового органу такі, як внутрішнє, середнє і зовнішнє вухо – все це хвороби вуха. Причини вушних захворювань бувають різними. Це може бути і поразки вуха вн...