Блефарит - причини, симптоми, методи лікування

Краї повік запалюються, червоніють і починають набрякати – це блефарит. Причиною його в більшості випадків стають інфекції та хвороби шкіри.

Блефарит - причини, симптоми, методи лікування

Лікувати блефарит навіть у наш час досить важко і довго. Хронічне запалення повік раз дає про себе знати якщо ви припинили лікування або профілактику.

Причини виникнення блефариту

Існує два основних типи блефариту:

 1. Передній блефарит – запалення вражає шкіру навколо підстави вій.
 2. Задній блефарит – запалення зачіпає ваші мейбоміеві залози (знаходяться на внутрішньому краї повік).

Деякі люди страждають обома типами захворювання, т. к. причини блефариту часто пов'язані.

Передній блефарит – причини виникнення

за Причиною переднього блефариту може стати або бактеріальна інфекція, або захворювання шкіри під назвою себорейний дерматит. Блефарит в основному виникає внаслідок ураження стафілококом. Ці бактерії абсолютно нешкідливо живуть на шкірі багатьох людей, але з невідомих причин вони можуть викликати запалення повік у деяких людей.

Себорейний дерматит – це захворювання шкіри, при якому вона стає жирною і покривається лусками. В деяких випадках це може викликати подразнення очей. Себорейний дерматит може стати причиною як переднього, так і заднього типу блефарита.

Передній блефарит іноді пов'язаний з ураженням мікроскопічним ресничным кліщем демодекс. Ці кліщі зазвичай нешкідливі, але можуть призвести до блефариту у деяких людей. Можливо це відбувається у зв'язку з пошкодженням очей або пов'язане з підвищеною чутливістю. Деякі види кліща демодекса стають причиною виникнення заднього блефарита.

Задній блефарит – причини виникнення

Задній тип блефариту виникає у зв'язку з проблемами мейбомієвих залоз, що знаходяться на внутрішній кромці століття. Мейбоміеві залози відповідальні за вироблення маслянистої речовини, що оберігає повіки від змочування сльозами. Проблеми цих залоз можуть призвести до надлишкової виробленні цього маслянистої речовини або до закупорки самих залоз. Це, як правило, викликає роздратування і запалення повік.

Надмірне вироблення маслянистої речовини мейбомиевыми залозами часто пов'язана з себорейним дерматитом (дивіться вище), в той час як закупорка цих залоз часто пов'язана з захворюванням під назвою розацеа.

Розацеа є патологічним станом шкіри, переважно на обличчі людини. Першим симптомом розацеа є почервоніння обличчя, але у випадку відсутності лікування в 50% випадків виникає блефарит і інші проблеми із зором.

Симптоми блефариту

Блефарит - причини, симптоми, методи лікуванняНа фото зображені різні симптоми блефарита.

Велика частина людей, що відчували на собі симптоми блефариту хоча б раз, як правило, рано чи пізно відчувають повторні його прояви.

Симптоми блефариту варіюються в залежності від конкретної причини, але можуть включати в себе:

 • Свербіж, біль і почервоніння повік
 • Злипання повік вранці
 • Злипання вій з-за густих жирних виділень на краях повік
 • Печіння, відчуття «піску в очах»
 • Підвищена чутливість до світла (світлобоязнь)
 • Набрякання країв повік
 • Дискомфорт при носінні контактних лінз
 • Аномальний ріст вій або, у важких випадках, випадання вій

У більшості випадків уражаються обидва ока, а посилення прояву симптомів найчастіше відбувається вранці. Якщо симптоми блефариту не зникають після проведення простих гігієнічних процедур, обов'язково відвідайте фахівця.

Симптоми блефариту як результат прояви супутніх захворювань

Ряд симптомів інших захворювань, що призводять до блефариту:

 • Жирна шкіра і шерсть - симптом себорейного дерматиту (він робить вашу шкіру жирної і лупиться).
 • Постійне почервоніння і плямистість особи – один із симптомів розацеа (головним чином визначається на обличчі).
 • Біль або почервоніння очей, сухість, відчуття «піску в очах» - свідоцтво «синдрому сухого ока» (стан, при якому ваші очі не забезпечуються достатньою кількістю слізної рідини або сльози випаровуються дуже швидко).

У будь-якому випадку, якщо ви спостерігаєте у себе які-небудь симптоми блефариту, ви повинні розуміти, що діагноз «блефарит» повинен ставити фахівець. Можливо, вам буде потрібно комплексне обстеження для постановки діагнозу, оскільки схожі з блефаритом симптоми можуть вказувати на наявність іншого захворювання, яке може також спровокувати появу блефарита.

Лікування блефарита

Основним лікуванням блефариту є регулярна гігієна століття, але також можуть знадобитися і інші методи лікування, такі як антибіотикотерапія, застосування стероїдних кремів і застосування спеціального лікування.

Регулярна гігієна століття

Це найбільш важлива частина лікування і профілактики блефарита. Основна мета регулярної гігієни століття:

 • Заспокоїти повіки
 • Усунути закупорку мейбомієвих залоз
 • Очистити будь-які застійні жирні виділення з цих залоз

Необхідний щоденний догляд за століттями складається з трьох частин – тепло, масаж і очищення. Щоденна і правильна гігієна століття може допомогти полегшити симптоми блефариту і запобігти їх появі в майбутньому.

Виконуйте наступні дії, щоб зберігати ваші повіки в чистоті:

 1. Прикладіть теплий компрес. Щодня (до 4 разів на добу) прикладайте теплий (не гарячий) компрес до закритих повік на 5 - 10 хвилин для того, щоб з легкістю очистити протоки залоз від застійних жирних виділень. Для компресів підійде невелика ємність з теплою водою загорнута фланелевою тканиною, або можна використовувати спеціальні очні пакети, які розігріваються в мікрохвильовій печі.
 2. Усуньте закупорку мейбоміевих залоз. Акуратно протріть закриті повіки по вертикалі і горизонталі за допомогою пальця або ватної палички щоб допомогти послабити будь кірки і видавити будь-які накопичилися жирні виділення з проток залоз.
 3. Очистіть повіки. Використовуйте тканину або ватний тампон, просочені теплою водою з невеликою кількістю засоби для очищення і акуратно очистіть краї повік. При очищенні внутрішньої сторони століття намагайтеся уникати дотиків до ока, бо це може викликати його роздратування.

У гострій фазі хвороби ці дії повинні здійснюватися два рази на день, а після настання поліпшень їх можна виконувати щодня один раз. Намагайтеся не користуватися олівцем для очей і тушшю, так як це може погіршити симптоми блефарита. Але якщо ви все ж носите макіяж для очей, переконайтеся, що він є одним з тих, що змивається з легкістю.

Засіб для очищення століття

Існує безліч рецептів приготування засоби для очищення повік де використовуються різні компоненти у різних співвідношеннях. Ми ж зупинимося на приготуванні найпопулярнішого з них.

Влийте 500 мл кип'ятку в будь-яку ємність, додайте туди краплю дитячого шампуню і краплю олії чайного дерева або 1 чайну ложку харчової соди. Перед використанням дайте розчину охолонути до теплого стану. Також можна використовувати спеціальні засоби для очищення століття при блефариті продаються в аптеці.

Ваш лікар або фармацевт може порадити вам певний засіб для очищення століття, але все ж рекомендуємо вам спробувати більше одного кошти для того, щоб знайти найкраще рішення саме для вас.

Схожі статті: