Атеросклероз брахиоцефальных артерій - симптоми, лікування, фактори ризику

Атеросклероз брахиоцефальных артерій є затвердіння великих кровоносних судин, що постачають голову і шию (сонна і хребетна артерії), в результаті чого відбувається їх звуження і закупорка.

Атеросклероз брахиоцефальных артерій - симптоми, лікування, фактори ризику

Все відбувається точно також, як і у випадку закупорки артерій, розташованих в інших місцях, таких як серце або нижні кінцівки. Якщо кровоносну судину повністю блокується або навіть серйозно звужуються, приплив крові до частини головного мозку може практично припинитися, що може призвести до виникнення інсульту.

Фактори ризику

Факторами ризику атеросклерозу брахиоцефальных артерій є ті ж стани і захворювання, які збільшують ризик розвитку атеросклерозу інших судин в інших частинах організму (наприклад, у судинах серця, в результаті чого виникає інфаркт міокарда).

До факторів ризику відносяться:

 • діабет
 • високий кров'яний тиск (гіпертонія)
 • високий рівень холестерину
 • куріння
 • ожиріння

Атеросклероз сонних артерій часто призводить до транзиторним ішемічним атак (ТІА). Це пов'язано з тим, що частинки холестеринових бляшок, закупорюють судину, і згустки крові (тромби), що утворюються на поверхні бляшки відриваються і переносяться кровотоку в голову, де можуть блокувати посудину, що забезпечує головний мозок.

По темі: Дієта при атеросклерозі - як звернути назад захворювання.

Типовими симптомами є:

 • слабкість
 • оніміння одного боку тіла
 • нездатність говорити або розуміти мову
 • погіршення зору

Якщо сталася незначна блокування судини і тромб розпався досить швидко, виникає ТІА. Якщо ж відбувається закупорка великої посудини або тромб швидко не розпався, виникає інсульт.

Закупорювання хребетних артерій, як правило, викликає симптоми у зв'язку з зменшенням припливу крові до частини мозку, не пов'язані з закупоркою частками бляшки або тромбом. Якщо відбувається часткова блокування хребетних артерій, ви можете відчувати такі симптоми:

 • запаморочення
 • нудоту
 • порушення координації
 • розмиття зору
 • двоїння в очах
 • тиннитус (шум у вухах)

На тему: Профілактика атеросклерозу для всіх віків.

Лікування

Якщо сонна артерія мінімально звужена через закупорки, вам може бути рекомендовано лікування. Однак, якщо у людини має місце значна закупорка – в таких випадках зазвичай показана хірургічна операція (ендартеректомія). Ця операція призначена для видалення ураженої атеросклерозом внутрішньої оболонки артерії для поліпшення кровотоку. Ендартеректомія стає все більш поширеною процедурою і часто згадується як «золотий стандарт» лікування атеросклерозу сонних артерій. Ця хірургічна операція особливо рекомендується пацієнтам, що страждають значною закупоркою артерій.

У 2004 році, мінімально інвазивна процедура для атеросклерозу сонних артерій, звана стентування сонної артерії, отримала схвалення FDA. Суть цієї процедури полягає в установці стенту усередині артерії, розширює її просвіт, що призводить до поліпшення кровотоку. Ця процедура подібна коронарній ангіопластиці, яка проводиться для розширення суджених судин серця. Згодом, стент, поміщений в артерію, незважаючи на холестеринову бляшку, допомагає утримувати кровоносну судину у відкритому стані.

При виборі типу процедури для лікування атеросклерозу брахиоцефальных артерій, лікарі можуть віддати перевагу стентування або ендартеректомії в залежності від загального стану здоров'я пацієнта. У випадках, коли у пацієнта слабке здоров'я, захворювання серця або пацієнт пережив інсульт, ангіопластика та стентування, як було доведено, можуть бути настільки ж ефективними, як хірургічна операція. Тим не менше, статистика показує, що смертність від інсульту при стентуванні сонної артерії коливається в діапазоні від 4,4% до 12% і більше протягом перших 30 днів після процедури і до 12% протягом першого року. Це говорить про те, що ні стентування сонних артерій, ні операція не може бути хорошим варіантом для пацієнтів без симптомів стенозу артерій.

У випадках, коли звуження або стеноз присутня в хребетної артерії, зазвичай виконуються ангіопластика і стентування.

Читайте також: Лікування атеросклерозу народними засобами - ТОП-10.

Схожі статті: