Ознаки струсу мозку у дитини.

Ознаки струсу мозку у дитини.

Пам'ятаю, коли моєму синові було півтора року, він впав з ліжка і сильно вдарився потилицею. Висота, з якої малюк злетів, начебто була невелика, але після цього, заспокоївшись і витерши сльози, він підозріло швидко і не по часу, заснув, а прокинувшись, став примхливим, млявим і його заносило при ходьбі. Пояснити, що відбувається, він толком не міг, але по зовнішньому його вигляді, я зрозуміла, що щось з ним не так. До дуже турботливим «матусям - наседкам» я себе не відношу, але добре пам'ятаю, як в паніці, я довго не могла збагнути, що робити і, можливо, перебільшила «наслідки» падіння. Слава Богу, тоді все закінчилося добре, і у сина струсу мозку не було, але страх перед невідомістю запам'ятався мені назавжди. Тому після цього випадку, я вивчила досить велика кількість медичних статей на тему струсу головного мозку і сьогодні хочу поділитися з вами про те, які ознаки струсу мозку у дитини бувають.

Що це за діагноз - струс мозку?

Струс мозку – легка ступінь черепно-мозкової травми, яку зовні ніяк не видно (синці, набряк і шишка - не в рахунок). Так як це травма, вона вимагає якнайшвидшої госпіталізації, постановки діагнозу і, при підтвердженні діагнозу, лікування. Тому абсолютно всім батькам необхідно знати, як розпізнати струс. Справа в тому, що ознаки струсу мозку у дитини дещо відрізняються від ознак, характерних для дорослих. Причому, чим молодша дитина, тим складніше розпізнати цю травму, - адже малюки не можуть сказати і пояснити, що з ними відбувається, так і втрачають свідомість (характерна ознака для дорослих) вони в дуже рідкісних випадках. Крім того, наслідки струсу головного мозку у дитини можуть з'явитися не відразу після падіння, а з плином деякого часу, коли знайти причинно-наслідковий зв'язок поведінки дитини з отриманої колись травмою вже зовсім неможливо.

Чим небезпечно струс головного мозку у дитини і які бувають наслідки?

Вчасно не діагностоване і не вилікуване струс головного мозку загрожує серйозними наслідками, найшкідливіше з яких - метеочуствительность (чутливість організму на зміну кліматичних і погодних умов), а саме серйозне - незворотні порушення функцій головного мозку, аж до епілепсії. Крім того, надалі у вашої дитини можуть періодично з'являтися такі наслідки падіння і удару головою, як: часті головні болі, плаксивість, розвиток проблем зі сном, швидка стомлюваність і дратівливість.

Які бувають ознаки струсу мозку у дитини?

Якщо струс головного мозку сталося у зовсім маленької дитини (до 2-х років), характерними ознаками наявності у нього травми будуть:

 • Блідість;
 • Сонливість;
 • Неспокійна поведінка;
 • Плаксивість.

Крім того, у таких дітей пропадає апетит; у них помітно звужуються або розширюються зіниці, з'являється легка загальмованість в поведінці і дезорієнтація в просторі.

Для дітей більш старшого віку характерні: повна втрата свідомості короткочасна втрата пам'яті. Але ці ознаки не є обов'язковими при струсі мозку і бувають не часто. А ось нудота, блювання, пронос, запаморочення, болючість очей, порушення зору та мови, різкі припливи крові до обличчя, надмірна пітливість, розлад дихання, шум у вухах і зміна психіки в бік пригнічення і депресії - ознаки, які часто виникають при струсі мозку і чітко вказують на наявність черепно-мозкової травми.

Як діагностують струс мозку у дитини?

Якщо ваш малюк впав, сильно вдарився головою, і ви спостерігаєте всі ознаки струсу мозку у дитини, викликайте швидку допомогу. У лікарні вашого малюка оглянуть фахівці (невропатолог, нейрохірург або травматолог, залежно від профілю лікарні та наявності того чи іншого фахівця), а потім, у залежності від віку та стану дитини, зроблять одне з таких досліджень:

 • рентген черепа;
 • ехоенцефалографія;
 • электроэнцефалографию;
 • комп'ютерну або магнітно-резонансну томографію головного мозку;
 • люмбальну пункцію (робиться вкрай рідко і тільки при необхідності);
 • для самих маленьких, нейросонографію.

І тільки потім, після діагностичного підтвердження діагнозу, призначать лікування.

Як лікують струс головного мозку у дитини?

Те, яке вам призначать лікування залежить від тяжкості травм, отриманих вашим дитиною. Якщо у вашого малюка легкий струс, швидше за все, вас відправлять додому, відсторонять від занять у садочку чи школі (приблизно на 2-3 тижні), звільнять від фізкультури і щеплень (приблизно на 2 місяці), а також від перегляду телевізора і комп'ютера, призначать постільний режим і порекомендують контрольний візит в поліклініку за місцем проживання.

Можливо, вам призначать і медикаментозне лікування. Найчастіше, це звичайні вітаміни; а також засоби, що поліпшують кровообіг і живлять мозок; заспокійливі препарати; і, якщо є набряк у місці травмування, яке-небудь сечогінний.

Якщо у дитини діагностують більш серйозний струс головного мозку, то його відправлять у стаціонар, де нададуть повний спокій і призначать повноцінний курс лікування всіма необхідними медикаментами. Найчастіше це все ті ж препарати, що поліпшують кровообіг і живлення мозку, а також засоби, що зменшують внутрішньочерепний тиск і запобігають розвиток судом, заспокійливі та антигістамінні препарати, сечогінні, анальгетики – для усунення головного болю, і іноді, ноотропні препарати.

Та чи інша тактика лікування вашої дитини буде залежати від його віку і від тяжкості одержаного ним струсу. Після закінчення медикаментозного лікування, доведеться обмежити фізичне навантаження, а також навантаження на очі (читання, перегляд телевізора, гри в комп'ютер або планшет) ще на кілька місяців. В іншому, дитина зможе вести звичний йому спосіб життя.

При швидкій постановці діагнозу і при правильному лікуванні всі ознаки струсу мозку у дитини повністю зникають через 2-3 тижні і ніколи надалі більше не повторюються. Тому будьте пильні і в разі підозри про наявність у вашої дитини черепно-мозкової травми, не нехтуйте відвідуванням фахівців. Будьте здорові і бережіть своїх дітей.

Схожі статті:

 • Нестача кальцію в організмі дитини:ознаки і наслідки

  Кальцієва нестача в організмі - одна з найсерйозніших проблем. Достатньо малюки отримують його з їжею? Дослідження говорять: всіх мінералів, найчастіше спостерігається нестача кальцію в організмі...

 • Переношенный дитина. Ознаки переношеної дитини

  У дітей, які з'явилися в результаті переношеній вагітності, часто може не спостерігатися яких-небудь відмінностей в зростанні і вазі щодо звичайних дітей, які народилися після 40-го тижня вагітно...

 • Ознаки струсу мозку у дитини.

  Пам'ятаю, коли моєму синові було півтора року, він впав з ліжка і сильно вдарився потилицею. Висота, з якої малюк злетів, начебто була невелика, але після цього, заспокоївшись і витерши сльози, в...

 • Який матрац краще для дитини?

  Комфортний сон – запорука бадьорості і здоров'я вашої дитини, але незважаючи на великий асортимент дитячих матраців, які пропонують нам сучасні виробники, зробити правильний вибір досить складно....

 • Раціон харчування дитини в 1 рік.

  Культура харчування людини формується в дитинстві. Особливу роль у розвитку смакових звичок і пристрастей людини відіграє раціон харчування дитини в 1 рік. Грудне молоко в цьому віці все так само...